LETÖLTÉSI ANYAGOK

A MODULRÓL

BEVEZETÉS ÉS A MODUL LEÍRÁSA

A FINANSZÍROZÁSHOZ VALÓ HOZZÁFÉRÉS

INNOVÁCIÓ

ÖSSZEFOGLALVA

ÖNÉRTÉKELÉSI TESZT

SIKERES ESET

BIBLIOGRÁFIA ÉS TOVÁBBI HIVATKOZÁSOK

KAPCSOLÓDÓ KÉPZÉSI ANYAGOK

ESCO KOMPETENCIÁK ÉS KÉSZSÉGEK

A pénzügyi forrásokhoz
és
innovációhoz való hozzáférés

LETÖLTÉSI ANYAGOK

A MODULRÓL

BEVEZETÉS ÉS A MODUL LEÍRÁSA

A FINANSZÍROZÁSHOZ VALÓ HOZZÁFÉRÉS

INNOVÁCIÓ

ÖSSZEFOGLALVA

ÖNÉRTÉKELÉSI TESZT

SIKERES ESET

BIBLIOGRÁFIA ÉS TOVÁBBI HIVATKOZÁSOK

KAPCSOLÓDÓ KÉPZÉSI ANYAGOK

ESCO KOMPETENCIÁK ÉS KÉSZSÉGEK

>

 

Az ikonokra kattintva könnyedén letöltheti azon fájlokat, amelyek az oldalon található tartalmat egyesített, letölthető verzióban biztosítják. A képzési anyagok PDF formátumban érhetők el, dokumentumokat és prezentációkat stílusban, a rugalmas felhasználás érdekében.

Tudta, hogy azok a nők által vezetett vállalkozások, amelyek innovációs finanszírozásban részesülnek, nagyobb valószínűséggel lesznek sikeresek és gyorsabban növekednek, mint azok a vállalkozások, melyek nem részesülnek ilyen jellegű támogatásban?

A vállalkozónők számára az egyik legnagyobb kihívás a fejlődéshez és innovációhoz szükséges megfelelő pénzügyi források megszerzése.

A pénzügyi forrásokhoz és innovációhoz való hozzáférés” című modulunk célja, hogy támogassa a vállalkozónőket e kihívás leküzdésében és az ehhez szükséges ismeretek és készségek elsajátításában.

 

Bevezetés és a modul leírása

Ez a modul a pénzügyi menedzsment és az innováció finanszírozás terén alapvető készségekkel ruházza fel a vállalkozónőket. Olyan kulcsfontosságú témákat tárgyal, mint a jogi dokumentáció megértése, pénzügyi kimutatások, teljesítményértékelés, likviditási és hitelarányok, valamint azt is, hogy hogyan érdemes bemutatkozni a befektetőknek. A modul a nettó működőtőke kezelését, a hitelképesség értékelését és a jövedelmezőségi elemzést is vizsgálja. A résztvevők megtanulnak eligazodni a pénzügyi kihívásokban, biztosítani az innováció finanszírozását, és javíthatják a stratégiai döntéshozatali képességeket. A résztvevők megtanulják, hogyan kell innovációs stratégiát kidolgozni, azt hatékonyan végrehajtani, illetve azt, hogy hogyan kell felmérni a vállalatuk innovációs kapacitásait. A kreatív gondolkodás fejlesztése hozzájárul ahhoz, hogy hatékonyabban alakítsanak ki innovációs stratégiát, és jobban kiaknázhassák az innovatív ötleteikben rejlő lehetőségeket.

A modul a következő témákkal foglalkozik:

  • Kreatív gondolkodásmód (Fejlődési szemlélet/Growth mindset, Mentális akadályok leküzdése)
  • Divergens és konvergens gondolkodás

A résztvevők a következő kreatív technikákkal ismerkedhetnek meg: ötletbörze/brainstorming, SCAMPER, gondolattérkép, Hat Kalap módszer, és a „Hogyan tudnánk…?” módszer.

Ezután megismerhetik hogyan készül egy stratégiai innovációs terv elkészítéséről, így a tervező gondolkodás során megszületett ötleteiket és a tervezői gondolkodás során született innovatív ötleteiket strukturált tervvé alakítják. Ez a terv olyan kulcsfontosságú elemeket tartalmaz majd, mint például:

  1. Az innovációs stratégia meghatározása
  2. Vízió, küldetés, értékek
  3. Világos célok, KPI-k, a siker mérése
  4. Elvégzendő feladatok meghatározása és a Fájdalom-Nyereség modell alkalmazása
  5. Értékajánlat meghatározása
  6. Üzleti modell kidolgozása a „Business Model Canvas” segítségével

Ezt követően a résztvevők megtanulhatják, miként hajtsák végre az innovációs stratégiájukat, végül pedig az INNOVATE módszertan segítségével – amely egy, a szerbiai kkv-k által széles körben használt eszköz – értékelik az innovációs képességeiket.

A module három interaktív gyakorlatot tartalmaz. Az innovációs potenciál felmérése egy olyan eszköz, melyet a részvevők saját vállalkozásuk fejlesztése közben is tudnak majd alkalmazni.

TANANYAG

Célok: Ebben a modulban a vállalkozónők megismerkedhetnek a pénzügyi menedzsment alapvető kérdéseivel, és megkapják a szükséges információkat innovációs finanszírozás igényléséhez, így fejlesztve a pénzügyi forrásokhoz való hozzáférés képességét. Emellett fejleszthetik a befektetők előtti pitch készségeiket, miközben gyakorlati tapasztalatokon keresztül tanulnak és alkalmazzák az elsajátított ismereteket.

Az innovációs szegmensben a résztvevők a következő területen növelhetik tudásukat

  1. Kreatív gondolkodás
  2. Innovációs stratégia létrehozása
  3. Innovatív ötletek hatékony megvalósítása
Finanszírozáshoz való hozzáférés
  • Miért kulcsfontosságú a finanszírozáshoz és az innovációhoz való hozzáférés a vállalkozónők sikere szempontjából? 
  • Növekedés 
  • Fejlesztés 
  • Siker 

 

  • Milyen kihívásokkal kell szembenézniük a vállalkozónőknek a finanszírozáshoz való hozzáférés terén? 
  • A finanszírozás módszerei 
  • Fedezet biztosítása 

A vállalati teljesítmény értékelése magában foglalja a legfontosabb pénzügyi mutatók és arányok vizsgálatát, amelyek segítenek meghatározni a nyereségességet, a hatékonyságot és az általános állapotot. A mutatószám-elemzés – mint például a jövedelmezőségi, likviditási és tőkeáttételi mutatók – segít a vállalkozóknak felmérni, hogy vállalkozásuk az idő előrehaladtával mennyire teljesít jól, hogyan viszonyul a versenytársakhoz, és melyek azok a területek, amelyeken lehet még javítani. A pénzügyi elemzés hasznosítható betekintést nyújt, amely támogatja a döntéshozatalt olyan területeken, mint az árképzés, a költséggazdálkodás és a befektetések.

A vállalkozóknak ismerniük kell az üzleti tevékenységet megalapozó alapvető jogi és pénzügyi dokumentumokat. A jogi dokumentáció, például a létesítő okiratok, szerződések és partnerségi megállapodások biztosítják a jogszabályoknak való megfelelést és csökkentik a kockázatokat. Ezek a dokumentumok az üzleti kapcsolatokat is formalizálják, és jogi védelmet nyújtanak a szilárd alapokra törekvő vállalkozónők számára.

A pénzügyi kimutatások kritikus eszközei a vállalkozások egészségi állapotának nyomon követéséhez. A mérleg részletezi az eszközöket, a kötelezettségeket és a saját tőkét, betekintést nyújtva a pénzügyi stabilitásba. Az eredménykimutatások összefoglalják a bevételeket és a kiadásokat, és világos képet nyújtanak a jövedelmezőségről. A pénzforgalmi kimutatások nyomon követik a pénzeszközök mozgását, ami elengedhetetlen a rövid távú kötelezettségek teljesítéséhez és a működési hatékonyság fenntartásához.

A jogi dokumentáció és a pénzügyi beszámolás elsajátításával a vállalkozók magabiztosan fordulhatnak a befektetőkhöz, biztosíthatják a finanszírozást és stratégiai döntéseket hozhatnak. A vállalkozónők számára ezek a készségek kulcsfontosságúak a fenntartható növekedés elérésében.

A vállalat teljesítményének értékelése (pénzügyi elemzés és alapvető mutatószám-elemzés)

 

Egy vállalat teljesítményének értékelése szisztematikus pénzügyi elemzést és a kulcsfontosságú mutatók megértését igényli. A pénzügyi elemzés magában foglalja a bevételek, a költségek és a nyereség időbeli alakulásának vizsgálatát a növekedési potenciál és a működési hatékonyság felmérése érdekében. Minden válalkozó számára hasznosak ezek az ismeretek a versenyképességet fokozó stratégiák testre szabásához.

Az alapvető mutatószám-elemzés leegyszerűsíti a pénzügyi állapot értékelését. A jövedelmezőségi mutatók, mint például a nettó haszonkulcs, azt mutatják, hogy egy vállalkozás milyen hatékonyan alakítja át a bevételeket nyereséggé. A likviditási mutatók a rövid távú kötelezettségek fedezésére való képességet mérik, míg a tőkeáttételi mutatók a vállalat hitelfelvételtől való függőségét mérik. A hatékonysági mutatók azt követik nyomon, hogy az eszközökkel mennyire hatékonyan gazdálkodnak a bevételek előállítása érdekében.

Ezen eszközök segítségével a vállalkozónők azonosíthatják erősségeiket, kezelhetik gyengeségeiket és megalapozott döntéseket hozhatnak. A pénzügyi elemzés nemcsak a stratégiai tervezést segíti elő, hanem az érdekeltek és a befektetők bizalmát is növeli.

1. ábra A finanszírozáshoz való hozzáférés fő szempontjai.

Likviditási mutatók

 

Likviditás: a vállalat azon képessége, hogy rövid lejáratú adósságait ki tudja fizetni.

A likviditási mutatók azt mérik, hogy a vállalat mennyire képes teljesíteni rövid távú kötelezettségeit. A forgóeszközök és a rövid lejáratú kötelezettségek hányadosaként számított folyó mutató a tartozások fedezésére rendelkezésre álló forrásokat mutatja. A magasabb arány jobb likviditást, míg az alacsonyabb ráta potenciális pénzügyi feszültséget jelez.

A gyorsasági mutató/gyorsráta (acid-test ratio) pontosítja ezt az elemzést azáltal, hogy a készleteket kizárja az eszközök közül, és csak a likvid forrásokra összpontosít. Ez különösen hasznos a lassan mozgó készletekkel rendelkező iparágakban működő vállalkozások számára. A vállalkozók számára e mutatók ismerete létfontosságú a működési stabilitás fenntartása és a pénzügyi nehézségek elkerülése szempontjából. Ez a gyorsasrátának is nevezett mutató a cég likviditásának szigorúbb tesztje. Figyelmen kívül hagyja a vállalat legkevésbé likvid eszközeit, a készleteket.

A gyorsráta tehát egy pénzügyi mutató, amely azt méri, hogy egy vállalat rövid távú kötelezettségeit milyen mértékben tudja fedezni a leglikvidebb eszközeivel, a készletek figyelmen kívül hagyásával.

Gyorsráta= likvid eszközök
rövid lejáratú kötelezettségek

A likviditási mutatók rendszeres figyelemmel kísérése segít azonosítani a likviditás szűk keresztmetszeteit, és biztosítja a pénzügyi kötelezettségek teljesítésére való felkészültséget. Emellett bizalmat épít a hitelezőkkel és a beszállítókkal szemben, ami elősegíti a zökkenőmentes üzleti működést.

Hitelarány

 

A hitelkockázati mutatók azt értékelik, hogy egy vállalat képes-e kezelni adósság kötelezettségeit. Az adósság / saját tőke arány az összes kötelezettséget hasonlítja össze a saját tőkével, ami a hitelfelvételek és a tulajdonosi befektetések közötti egyensúlyt tükrözi. A magasabb arány pénzügyi kockázatot jelezhet, de – hatékony kezelés esetén – rávilágít a növekedési potenciálra.

A kamatfedezeti mutató azt méri, hogy egy vállalkozás mennyire könnyen tudja a működési bevételből fizetni az adósságai után járó kamatokat. Ez az arány kritikus fontosságú a hitelt igénylő vállalkozók számára, mivel megnyugtatja a hitelezőket a visszafizetési képességgel kapcsolatban. A vállalkozók kihasználhatják ezeket az ismereteket a hitelfelvételi stratégiák optimalizálásához és a kedvező feltételek kialkudásához.

A hitelhányadok megértésével és alkalmazásával a vállalkozások fenntartható növekedést érhetnek el, pénzügyi stabilitást fenntartás közben.

Innovációs finanszírozás nők által működtetett kkv-k számára

 

Az innováció finanszírozása kulcsfontosságú a vállalkozónők megerősítéséhez, hogy a kis- és középvállalkozások (kkv-k) növekedését ösztönözzék. A támogatások, a kölcsönök és a tőkefinanszírozás népszerű lehetőségek. A nemzetközi gyakorlatot tekintve, a kormányok és a nemzetközi szervezetek gyakran nyújtanak célzott programokat a nők által vezetett vállalkozások támogatására a technológia, a fenntartható fejlődés és más innovatív területek területén.

A finanszírozás biztosításához szilárd üzleti tervre van szükség, amely kiemeli a vállalkozás innovatív aspektusát. Ez magában foglalja az egyedi értékesítési ajánlat meghatározását, a piaci potenciál bemutatását és a várható hatás felvázolását. Emellett a vállalkozónők számára hasznosak lehetnek az inkubátorok és vállalkozásfejlesztési programok, amelyek a finanszírozási lehetőségek mellett mentorálást is kínálnak.

A vállalkozónők számára többféle finanszírozási lehetőség áll rendelkezésre, amelyek mindegyike egyedi előnyökkel és kihívásokkal jár. A finanszírozási módszer kiválasztása az üzleti modelltől, a növekedési stádiumtól és a pénzügyi szükségletektől függ. E finanszírozási források megértésével a vállalkozónők stratégiai megközelítést alakíthatnak ki a tőke biztosítására és a sikeres, fenntartható vállalkozások kiépítésére.

A finanszírozás biztosítása az egyik legkritikusabb szempont egy vállalkozás elindításakor és növelésekor. A vállalkozónők egyedi kihívásokkal szembesülnek a tőkéhez jutás terén, de számos finanszírozási lehetőség áll rendelkezésre vállalkozásaik támogatására. Ezek a finanszírozási források a támogathatóság, a visszafizetési kötelezettségek és a vállalkozó által megtartott üzleti ellenőrzés mértéke tekintetében különböznek. Az alábbiakban a legfontosabb finanszírozási módszerek elméleti áttekintése következik.

1. Támogatások (vissza nem térítendő alapok)

A támogatások olyan pénzügyi juttatások, amelyeket kormányok, magánszervezetek vagy nonprofit szervezetek nyújtanak vállalkozások támogatására, anélkül, hogy visszafizetést követelnének meg. Általában meghatározott kritériumok alapján ítélik oda őket, például iparági fókusz, társadalmi hatás vagy a vállalkozások tulajdonosi demográfiai jellemzői (pl. nők által vezetett vállalkozások) alapján.

Főbb jellemzők:

  • A kapott támogatást nem kell visszafizetni
  • Versenyképes pályázati eljárás
  • Gyakran konkrét üzleti célokra (pl. innováció, társadalmi hatás) ítélik oda.
  • A támogatás felhasználásáról el kell számolni 

📌 Példa: A kormányok által biztosított, vállalkozónőknek nyújtott támogatások a gazdasági szerepvállalást támogatják azáltal, hogy csökkentik a vállalkozás indításának és a növekedésnek a pénzügyi akadályait.

2. Üzleti hitelek

Az üzleti hitel az adósságfinanszírozás egyik formája, amelyben a vállalkozó tőkét vesz fel egy pénzintézettől, online hitelezőtől vagy kormányzati támogatású programtól, és azt idővel kamatokkal együtt visszafizeti. A hitelek strukturált törlesztési ütemtervet biztosítanak, de szilárd hiteltörténetet, üzleti tervet és néha biztosítékot igényelnek.

Főbb jellemzők:

  • Kamatos visszafizetést igényel
  • Lehet fedezett (biztosítékot igényel) vagy nem fedezett (magasabb kamatlábakkal).
  • Lehet rövid vagy hosszú távú, az üzleti igények függvényében.
  • Lehetővé teszi a vállalkozások tulajdonosai számára a teljes tulajdonjog fenntartását

📌 Példa: A mikrohitelek a kisvállalkozások általános finanszírozási módszere, különösen a fejlődő gazdaságokban, és alacsony kamatozású tőkét biztosítanak a vállalkozóknak.

3. Kockázati tőke (Venture Capital) és angyalbefektetők

A kockázati tőke (VC) és az angyalbefektetések külső befektetői tőkét biztosítanak a vállalkozásban való részesedésért (részleges tulajdonjogért) cserébe. A kockázati tőkebefektetési társaságok jellemzően nagy növekedési potenciállal rendelkező induló vállalkozásokba/startup-okba fektetnek be, míg az angyalbefektetők olyan magánszemélyek, akik korai szakaszban lévő finanszírozást nyújtanak.

Főbb jellemzők:

  • Jelentős finanszírozást biztosít a vállalkozások méretének növeléséhez
  • A befektetők tulajdonrészt kapnak, és így befolyásolhatják a döntéshozatalt.
  • Alkalmas a gyorsan növekvő, innovatív induló vállalkozások/startup-ok számára.
  • Erős üzleti tervet és növekedési stratégiát igényel

📌 Példa: A technológiai startup-ok gyakran azért vonzzák a kockázati tőkefinanszírozást, mert nagyfokú növekedési és nyereségességi potenciált mutatnak.

4. Közösségi finanszírozás

A közösségi finanszírozás egy olyan módszer, amellyel sok embertől gyűjtenek forrásokat, általában online platformokon keresztül. Lehetővé teszi a vállalkozók számára, hogy hagyományos pénzügyi közvetítők nélkül, a közérdeklődés és a közösségi támogatás felhasználásával biztosítsanak finanszírozást.

Főbb jellemzők:

  • Digitális platformokat használ arra, hogy kis összegeket gyűjtsön sok támogatótól.
  • Lehet jutalomalapú (előértékesített termékek), tőkealapú (részvények felajánlása) vagy adósságalapú (visszafizetendő kölcsönök).
  • Ideális termékalapú vállalkozások és kreatív vállalkozások számára.
  • Erős marketinget és közönség bevonását igényli.

📌 Példa: A nők által vezetett divat- vagy technológiai vállalkozások gyakran használják a Kickstartert a korai szakaszban lévő finanszírozás biztosítására, mivel előrendeléseket kínálnak jutalomként a támogatóknak.

5. Üzleti versenyek és gyorsítók

A vállalkozói versenyek és vállalkozásfejlesztő támogatások finanszírozást, mentorálást és kapcsolatépítési lehetőségeket biztosítanak az induló vállalkozások számára. Sok olyan program van, kifejzetten vállakozónők számára, amely a pénzügyi támogatás melett mentorálási és képzési programokat is kínál. 

Főbb jellemzők:

  • Versenyképes kiválasztási folyamat.
  • Finanszírozási, mentori és kapcsolatépítési lehetőségeket biztosít.
  • Gyakran az innovációra, a technológiára vagy a társadalmi vállalkozói tevékenységre összpontosítanak.
  • Néhányan részleges saját tőkét követelnek meg a finanszírozásért cserébe

📌 Példa: A Cartier Női Kezdeményezés különböző ösztöndíjakat és mentorálást nyújt olyan vállalkozónőknek, akiknek a vállalkozása társadalmi hatással bír.

6. Bootstrapping (önfinanszírozás)

A bootstrapping a vállalkozás olyan finanszírozására utal, amikor a külső finanszírozás helyett a személyes megtakarításokból, a visszaforgatott nyereségből vagy a korai működésből származó bevételekből finanszírozzák a vállalkozást. Ez a módszer lehetővé teszi a vállalkozók számára, hogy megőrizzék a teljes tulajdonjogot és irányítást, de az erőforrás-korlátok miatt korlátozhatja a növekedési lehetőségeket.

Főbb jellemzők:

  • Nincs adósság vagy tőkeveszteség.
  • Pénzügyi fegyelmet és gondos költségvetési gazdálkodást igényel.
  • A legjobb olyan vállalkozások számára, amelyek gyorsan tudnak bevételt generálni.
  • Korlátozhatja a bővítési lehetőségeket külső finanszírozás nélkül.

📌 Példa: Sok kisvállalkozás bootstrappinggel indul, a korai nyereséget a növekedésbe fektetik vissza, mielőtt külső finanszírozást keresnének.

Megfelelő finanszírozással és támogatással a nők által vezetett kkv-k kiterjeszthetik működésüket, új piacokra léphetnek be, és jelentősen hozzájárulhatnak a gazdasági fejlődéshez.

Befektetők meggyőzésére irányuló pitching tréning

 

A „pitchelés” alapvető készség a befektetést kereső vállalkozók számára. A sikeres bemutatkozás röviden és tömören ismerteti az üzleti ötletet, a célpiacot, a bevételi modellt és a növekedési potenciált. A vállalkozónők magabiztosságot nyerhetnek olyan prezentációk bemutatásával, amelyekben kiemelik az innováció, a pénzügyi fenntarthatóság és a társadalmi hatás fontosságát. A befektetői bemutatkozás kulcsfontosságú elemei közé tartozik a meggyőző bevezetés, a probléma-megoldás elbeszélése és a világos kérés (a befektetés összege és célja). A vizuális segédanyagok és az adatokon alapuló érvek növelik a hitelességet, míg a gyakorlással javítható az előadásmód és a magabiztosság.

A befektetőknek való bemutatkozáshoz világos kommunikációra, stratégiai tervezésre és magabiztosságra van szükség. A finanszírozás megszerzésének esélyét növelendő, javasolt  strukturált képzésen résztvenni, hogy finomítsák ajánlatukat. Ha jól kidolgozza a bemutatkozó anyagát, elsajátítja a történetmesélést, részt vesz próbapitchelésen és magabiztosan kezeli a befektetői kérdéseket, növelheti a finanszírozás megszerzésének esélyét.

A pitch deck egy rövid prezentáció (általában 10-12 dia), amely kiemeli a legfontosabb üzleti szempontokat. Az előadásnka ajánlott artalmaznia a következő pontokat:

1.  Problémakifejtés: határozza meg világosan, hogy milyen problémára reflektál az Ön vállalkozása.

2. Megoldás és egyedi értékteremtés: magyarázza el, hogy terméke/szolgáltatása hogyan oldja meg a problémát.

3. Piaci lehetőség: mutassa be a piac méretét és növekedési potenciálját.

4. Üzleti modell: írja le, hogyan termel bevételt.

5. Vonzerő és mérföldkövek: mutassa be a legfontosabb eredményeket, ügyfélszerzési vagy bevételi adatokat.

6. Versenyelőny: magyarázza el, mi különbözteti meg Önt a versenytársaktól.

7. Go-To-Market stratégia: vázolja fel az ügyfelek megszerzésére vonatkozó tervét.

8. Pénzügyi előrejelzések: adjon reális bevételi és költségelőrejelzéseket.

9. Finanszírozási kérelem: világosan jelezze, hogy mennyi finanszírozásra van szüksége, és azt mire fogja felhasználni.

10. Csapat: emelje ki a csapat legfontosabb tagjait és szakértelmüket.

A nettó működőtőke – a működés hatékony kezelése pénzügyi szempontból

 

A „nettó működőtőke” (NWC) a forgóeszközök és a rövid lejáratú kötelezettségek közötti különbség. A napi működéshez rendelkezésre álló likviditást tükrözi. A pozitív NWC biztosítja a zavartalan működést, míg a negatív a pénzforgalmi kihívásokat jelezheti.

Az NWC kezelése magában foglalja a készletszintek optimalizálását, a követelések felgyorsítását és a kötelezettségek meghosszabbítását anélkül, hogy a beszállítói kapcsolatokat veszélyeztetné. Minden vállalkozó számára kulcsfontosságú az NWC hatékony kezelése a pénzügyi stabilitás fenntartása és a növekedés támogatása szempontjából.

Az NWC rendszeres felülvizsgálatával a vállalkozók azonosíthatják a fejlesztendő területeket, biztosíthatják a működési hatékonyságot, és felkészülhetnek az előre nem látható pénzügyi szükségletekre.

Blokád ellenőrzés

 

 

A blokád ellenőrzése magában foglalja annak ellenőrzését, hogy egy vállalkozás pénzügyi korlátok, például befagyasztott számlák vagy rendezetlen adósságok alatt áll-e. Ez a lépés elengedhetetlen a pénzügyi ügyletek átláthatóságának és hitelességének fenntartásához.

Ugyanilyen fontosak az adóelszámolást igazoló igazolások. Biztosítják az érdekelt feleket arról, hogy a vállalkozás megfelel az adószabályoknak, elkerülve a jogi problémákat. A vállalkozónők számára ezek a tanúsítványok bizalmat építenek a befektetők, hitelezők és ügyfelek körében, megkönnyítve a zökkenőmentesebb együttműködést.

E gyakorlatok betartása nemcsak a szankcióktól védi meg a vállalkozásokat, hanem javítja a hírnevüket is a versenypiacokon. 

Az adókötelezettségek teljesítését igazoló igazolások

 

A hitelképesség vizsgálata a vállalkozás adósságtörlesztési képességét értékeli. Ez mennyiségi és minőségi elemzéseket egyaránt magában foglal. A mennyiségi szempontok közé tartozik az olyan pénzügyi mutatók vizsgálata, mint az adósság/saját tőke és a kamatfedezet, míg a minőségi szempontok az üzleti múltra, az iparági hírnévre és a menedzsment képességeire összpontosítanak.

Minden válllalkozónak ismernie kell hitelprofilját ahhoz, hogy hatékonyan hozzáférjenek a finanszírozáshoz. Az erős hitelmúlt kiépítése magában foglalja a tartozások időben történő visszafizetését, a jó hitelkihasználtsági arány fenntartását és a pénzügyi átláthatóság biztosítását.

Ez az értékelés kritikus fontosságú a kedvező hitelfeltételek megtárgyalásához és a hitelezőkkel való bizalom kialakításához. A rendszeres értékelések lehetővé teszik a vállalkozók számára, hogy javítsák hitelképességüket és felkészüljenek a jövőbeli növekedési lehetőségekre

Hitelképesség értékelése

 

A hitelképesség vizsgálata a vállalkozás adósságtörlesztési képességét értékeli. Ez mennyiségi és minőségi elemzéseket egyaránt magában foglal. A mennyiségi szempontok közé tartozik az olyan pénzügyi mutatók vizsgálata, mint az adósság/saját tőke és a kamatfedezet, míg a minőségi szempontok az üzleti múltra, az iparági hírnévre és a menedzsment képességeire összpontosítanak.

A vállalkozónőknek is ismerniük kell hitelprofiljukat ahhoz, hogy hatékonyan hozzáférjenek a finanszírozáshoz. Az erős hitelmúlt kiépítése magában foglalja a tartozások időben történő visszafizetését, a jó hitelkihasználtsági arány fenntartását és a pénzügyi átláthatóság biztosítását.

Ez az értékelés kritikus fontosságú a kedvező hitelfeltételek megtárgyalásához és a hitelezőkkel való bizalom kialakításához. A rendszeres értékelések lehetővé teszik a vállalkozók számára, hogy javítsák hitelképességüket és felkészüljenek a jövőbeli növekedési lehetőségekre.

Végezzen értékelést vállalkozása hitelképességének meghatározására

 

A hitelképesség értékelése a pénzügyi dokumentumok, például a mérlegek és a pénzforgalmi kimutatások alapos áttekintésével kezdődik. A vállalkozóknak biztosítaniuk kell, hogy ezek a nyilvántartások pontosak és naprakészek legyenek. A pénzügyi mutatók, beleértve a likviditási és fizetőképességi mutatókat, betekintést nyújtanak a vállalat pénzügyi állapotába.

Olyan minőségi tényezőket is figyelembe vesznek, mint a vezetői csapat stabilitása és a piaci hírnév. A női vállalkozók esetében a személyes hiteltörténet és az üzleti hitel összehangolása javíthatja az általános értékelést.

A hitelképesség értékelése: 

  • A hitelképesség felmérésének fontossága a pénzügyi forrásokhoz való hozzáférés szempontjából. 
  • Hogyan lehet felmérni a hitelképességet? 
  • Kvantitatív elemzés
  • Minőségi elemzés 
  • Pitching prezentáció

A rendszeres értékelések elvégzésével a vállalkozások azonosíthatják a javításra szoruló területeket, megerősíthetik pénzügyi helyzetüket, és a finanszírozási lehetőségek szélesebb köréhez juthatnak hozzá.

Nyereségességi elemzés

 

A jövedelmezőségi elemzés azt méri, hogy egy vállalat képes-e nyereséget termelni a bevételéhez, eszközeihez és saját tőkéjéhez viszonyítva. A legfontosabb mutatók közé tartozik a bruttó haszonkulcs, a működési haszonkulcs és a saját tőke megtérülése (ROE). Ezek a mutatók megmutatják, hogy az üzleti modell fenntartható és hatékony.

A vállalkozónők számára a jövedelmezőség megértése segít a költségmegtakarítási lehetőségek azonosításában és az árképzési stratégiák optimalizálásában. A tendenciák időbeli elemzése rávilágíthat a kezdeményezések sikerére és irányt mutathat a stratégiai tervezésnek.

A jövedelmezőségi elemzés fontossága a vállalkozónők számára

  • 🚀 A finanszírozáshoz való hozzáférés – A befektetők és a hitelezők előzetesen elemzik a jövedelmezőséget, mielőtt tőkét biztosítanának.
  • 📊 Üzleti növekedés – Segít eldönteni, hogy mikor bővítsünk, vegyünk fel munkatársakat vagy fektessünk be új termékekbe.
  • 💰 Árképzés és költségellenőrzés – Biztosítja a termékek/szolgáltatások versenyképes árképzését a nyereségesség fenntartása mellett.
  • 👩💻 Pénzügyi függetlenség – A nyereséges vállalkozás lehetővé teszi a vállalkozónők számára, hogy külső finanszírozásra való támaszkodás nélkül újra befektessenek és bővítsenek.

A hatékony jövedelmezőségi elemzés kulcsfontosságú a befektetések biztosításához, mivel ez mutatja a vállalkozás hosszú távú növekedési potenciálját. Emellett képessé teszi a vállalkozókat arra, hogy megalapozott döntéseket hozzanak, amelyek összhangban vannak pénzügyi céljaikkal.

Végezze el a vállalat jövedelmezőségének alapos elemzését

 

Az átfogó jövedelmezőségi elemzés elvégzéséhez kezdje a haszonkulcsok kiszámításával, és hasonlítsa össze azokat az iparági referenciaértékekkel. Ez a lépés segít megállapítani, hogy a vállalkozás hatékonyan és versenyképesen működik-e.

Ezután értékelje a költségstruktúrát, beleértve a fix és változó kiadásokat, hogy azonosítsa azokat a területeket, ahol a minőség romlása nélkül csökkenthetők a költségek. Elemezze a termékek vagy szolgáltatások jövedelmezőségét, hogy meghatározhassa, mely ajánlatok járulnak hozzá a legtöbbet az eredményhez.

A vállalkozónők számára e mérőszámok rendszeres felülvizsgálata támogatja a pénzügyi átláthatóságot, és megerősíti pozíciójukat, amikor finanszírozást vagy partnerségeket keresnek. A jövedelmezőség optimalizálásával a vállalkozások fenntartható növekedést érhetnek el és erősíthetik piaci jelenlétüket.

SWOT-elemzés

 

A SWOT-elemzés egy egyszerű, de hatékony eszköz, amely segít a vállalkozóknak az erősségek, gyengeségek, lehetőségek és fenyegetések azonosításával értékelni vállalkozásukat. Világos képet ad arról, hogy hol áll a vállalkozás, és segít a stratégiai döntéshozatalban.

Mit jelentenek a SWOT  betűi?

1. táblázat A SWOT-elemzés szerzői értelmezése

Miért fontos a SWOT-elemzés a vállalkozónők számára?

Segít a döntéshozatalban

Azonosítja a fejlesztést igénylő területeket

Segít a stratégiai tervezésben

Felkészíti a vállalkozást a kihívások kezelésére

 

A SWOT-elemzés rendszeres elvégzése biztosítja, hogy a stratégiák összhangban maradjanak az üzleti célokkal. Elősegíti a megalapozott döntéshozatalt, és a vállalkozókat proaktív megközelítéssel ruházza fel a kihívások leküzdésére és a lehetőségek megragadására.

2. ábra SWOT-elemzés.

A SWOT-elemzés elvégzéséhez segítséget nyújthat egy önértékelési ellenőrzőlista, amely gyors és könnyen alkalmazható eszköz a mikro- és kisvállalkozások – különösen a vállalkozónők által vezetett cégek – számára. Az első gyakorlatban megtalálható ezen önellenőrző lista, valamint a SWOT-elemzést kiegészítő PESTEL-elemzés is.

Az innovatív ötletek hatékony megvalósítása

 

Clayton Christensen (The Innovator’s Dilemma, 1997) és Nadya Zhexembayeva (Overfished Ocean Strategy: Powering Up Innovation for a Resource-Deprived World, 2021) a vállalati önimádat vagy a “túl jók vagyunk ahhoz, hogy elbukjunk” jelenségét magyarázták el, leírva, hogy a nagy szervezetek miért nem vesznek részt az innovációs folyamatban: “A döntéshozatali és erőforrás-elosztási folyamatok, amelyek kritikusak a sikeres szervezet számára, az ügyfelek meghallgatásának művészete, a versenytársak tevékenységének gondos figyelemmel kísérése, valamint az erőforrások befektetése a magas minőségű, nagy teljesítményű termékek tervezésébe és építésébe, amelyek több nyereséget hoznak. Ezek azok az okok, amelyek miatt a szervezetek kudarcot vallanak, amikor bomlasztó technológiai változásokkal szembesülnek”.” 

Mamula Nikolić (2023) szerint számos kérdés vetődik fel: hogyan lehet egy vállalkozást, annak folyamatait, üzleti modelljét és márkáját újragondolni a folyamatosan változó környezetben? Miként reagálhatunk a fogyasztók, az alkalmazottak, a beszállítók, az üzleti partnerek, a társadalom és az egyre fokozódó verseny elvárásaira?

Összefoglalás

A kis-és középvállalkozások innovációs kapacitásának gyors önértékelése az INNOVATE módszertan alapján

 

I. Termékfejlesztési stratégia: 

1. Üzleti stratégia

Stratégiai tervezés, a küldetés, a jövőkép és/vagy a világos üzleti fókusz meghatározása. Éves tervek rendszeres elkészítése, új piacok és termékek elemzése.

2. Termékek és piacok

A verseny megértése, a termékkel kapcsolatos piaci igények ismerete, választéktervezés stb.

3. Technológia és termelés

Mennyire követi a vállalat a technológiai változásokat, és mennyi erőfeszítést és erőforrást fordít a tervezés, a technológia és az üzleti folyamatok fejlesztésére?

4. Ügyfélközpontúság 

Milyen mértékben felelnek meg a vállalat termékei/szolgáltatásai az ügyfelek igényeinek? Meghatározzák-e a vevői igényeket egy új termék kifejlesztése előtt? Az egyes termékek/szolgáltatások piacát szabályozó jogszabályok ismerete (fenntartás, engedélyek, szabványok) …

5. Minőség

A minőségi szabványok megléte, az ISO 9000 szabványt követő minőségi gyakorlatok és eljárások betartása a vállalat egész területén, a minőségellenőrzés jelenléte az üzleti rendszerben (mely szegmensekben), a TQM (Total Quality Management) program megléte, amelynek célja a fejlesztési, termelési, értékesítési és szolgáltatási tevékenységek folyamatos javítása. A minőség/hiba költségeinek számszerűsítésére való képesség.

6. Szellemi tulajdonjogok 

Milyen mértékben fordít figyelmet a vállalat a szellemi tulajdon védelmére egy új termék kifejlesztésekor? Rendelkezik-e forrásokkal a szellemi tulajdon védelmére?

II. Strukturált termékfejlesztés

Hogyan hozzuk létre a termékfejlesztési folyamat struktúráját, a projekt gyors megvalósítását célozva és a folyamat megvalósítása feletti ellenőrzés fenntartásával?

Meghatározott folyamat (milyen mértékben van jelen a termékfejlesztési eljárás, és van-e egyáltalán? Minden egyes terméket másképp fejlesztenek? Az eljárások léteznek, de egyszerűek, és egyeztetések során ellenőrzik őket; a termékfejlesztési folyamat világos és a hivatalos ellenőrzési kézikönyvben a folyamat minden fázisára vonatkozóan meghatározott; a termék állapotát a folyamat minden egyes fázisában teljes mértékben nyomon követik.

Szervezet (Van-e kidolgozott felelősségi háló a termékfejlesztés irányításában, vagy csak egy vezető felelős a teljes folyamatért?)

A végrehajtás szintje (Milyen mértékben vannak tervek a különböző típusú fejlesztési projektekre, a döntések ad hoc alapon születnek arról, hogy mely folyamatok milyen projektet kísérnek; vannak-e és milyen mértékben vannak szabályok a különböző típusú projektekre a nagyobb fejlesztésektől az egyszerű kiigazításokig; az egész vállalat érti-e a folyamatot; vannak-e egyértelmű kritériumok az egyes projekteket kísérő folyamatra vonatkozóan; a teljesítménymérést a folyamatos fejlesztés érdekében használják-e).

1. Teljesítménymérés

Van-e kvantitatív teljesítménymérés a termékfejlesztésre vonatkozóan? Projekt hatása a pénzügyi év végén ismert-e; a teljesítményt rendszeresen mérik-e a folyamat minden egyes szakaszában?

2. A projekt kezdeti értékelése

Mennyire alaposan végzik el a fejlesztési termelési költségek kezdeti értékelését, és hasonlítják össze az értékesítési árakkal és mennyiségekkel; milyen mértékben van jelen a teljes mértékben integrált marketing, fejlesztési és termelési értékelés, mielőtt bármely projektet jóváhagynak?

III. Csapatmunka

Hogyan működnek együtt az emberek egy csapatban, és mennyire sikeresek egy új termék kifejlesztésében: a csapat kiválasztása, szervezése és működése.

  • A csapat összetétele
  • Szerepek és felelősségi körök 
  • Képzések, képesítések 
  • Irányítás és motiváció 
  • Kommunikáció

IV. Eszközök és technikák

Megfelelő eszközök és technikák, például CAD, SPC, FMEA alkalmazása hozzájárul a fejlesztőcsapat hatékonyságának maximalizálásához a terméktervezési folyamat minden szakaszában.

Alkalmazás

  • Minőségfejlesztési eszközök 
  • Költségcsökkentő eszközök 
  • Információs technológia 
  • Tervezési eszközök 
  • Terméktesztelés és értékelés

V. Párhuzamos munka (a projekt több aspektusán)


  • Piac, termék, folyamat, anyagok 
  • Termék ára 
  • Rendelkezésre álló információk
  • Beszállítói partnerség

VI. Projekt- és programmenedzsment

A projektek és projektcsoportok irányítása során a cél a hatékony erőforrás-elosztás biztosítása, a konfliktusok és szűk keresztmetszetek minimalizálása, a költségek ellenőrzése, valamint a tevékenységi ütemtervek betartása.

3. ábra Kotter 8 lépéses változási modellje

Fontolja meg az egyes szempontokat a saját vállalkozása működésére vetítve. Például érdemes átgondolni, milyen mértékben használ infokommunikációs technológiákat, alkalmaz-e minőségfejlesztési vagy költségcsökkentési eszközöket, illetve más hasonló megoldásokat.

Az innovációmenedzsment területeit bemutató lista hasznos kiindulópontként szolgál, amely segíti a résztvevőket abban, hogy többféle nézőpontból elemezzék vállalkozásukat, és új felismerésekre jussanak.

A vállalkozások emellett egy egyszerű eszközt is használhatnak innovációs képességeik felmérésére – ez az INNOVATE, amely a második gyakorlatban érhető el.

Összefoglalva

 

Lényeges tudnivalók:

1. Jogi dokumentáció és pénzügyi kimutatások: Értse meg a pontos jogi dokumentáció és pénzügyi kimutatások fontosságát az üzleti átláthatóság fenntartása és a finanszírozás biztosítása érdekében.

2. Vállalati teljesítményértékelés: Tanuljon meg pénzügyi és alapvető arányszám-elemzéseket végezni a vállalati teljesítmény hatékony értékelése érdekében.

3. Likviditási mutatók: Betekintést nyerhet a likviditási mutatókba, hogy felmérje vállalkozása rövid távú pénzügyi helyzetét.

4. Hitelarány: A hitelkockázati mutatók és jelentőségük megértése a vállalkozás hitelképességének értékelésében.

5. Innovációs finanszírozás: A női kkv-k számára rendelkezésre álló finanszírozási lehetőségek feltárása és a pályázati eljárások megértése.

6. Pitching a befektetőknek: Fejlessze ki hatékony pitching készségeit, hogy bemutathassa üzleti ötleteit és befektetéseket szerezzen a potenciális befektetőktől.

7. Nettó működőtőke-menedzsment: Tanulja meg, hogyan kezelheti hatékonyan működési pénzügyeit a nettó működőtőke fogalmának megértésével.

8. Blokádellenőrzés: A potenciális üzleti blokádok ellenőrzésére és kezelésére szolgáló eljárások megértése.

9. Adókötelezettségek: Ismerje meg, hogyan szerezhet be igazolásokat az adókötelezettségek teljesítéséről a jogszabályi megfelelőség biztosítása érdekében.

10. Hitelképesség értékelése: Alapos értékelések elvégzése vállalkozása hitelképességének megállapítása érdekében.

11. Nyereségességi elemzés: Részletes jövedelmezőségi elemzések elvégzése a vállalat pénzügyi sikerének és a fejlesztendő területek megértése érdekében.

12. SWOT-elemzés: A SWOT-elemzés felhasználása az erősségek, gyengeségek, lehetőségek és veszélyek azonosítására, ami segíti a stratégiai döntéshozatalt.

13. Az innovatív ötletek hatékony megvalósítása

  • Az innováció megvalósításához le kell küzdeni a változással szembeni ellenállást, hatékony vezetést és a csapatok összehangolását.
  • A változásmenedzsment-modellek, mint például Kotter 8 lépéses változásmodellje, strukturált megközelítéseket kínálnak a szervezetek innováción keresztüli átalakításához.
  • A vállalati nárcizmus akadályozhatja az innovációt, ami abban nyilvánul meg, hogy a nagy szervezetek nem hajlandóak alkalmazkodni a bomlasztó változásokhoz.
  • Gyakorlat: A résztvevők ütemtervet készítenek egy innovatív ötlet megvalósításához a szervezetükben, a változáskezelési stratégiákra összpontosítva.
  • A kkv-k innovációs potenciáljának önértékelési eszköze

5. ÖNÉRTÉKELÉSI TESZT

A pénzügyi forrásokhoz és innovációhoz való hozzáférés

1 / 15

Miért kulcsfontosságú a finanszírozáshoz és az innovációhoz való hozzáférés a vállalkozónők sikere szempontjából?

2 / 15

Mi a pénzügyi mutatószám-elemzés fő célja a vállalkozónők számára?

3 / 15

Mit mér a likviditási mutató?

4 / 15

Mit jelez az adósság/saját tőke arány?

5 / 15

Mi a legfontosabb követelmény a női kkv-k finanszírozásának biztosításához?

6 / 15

Mi a vissza nem térítendő támogatás, mint finanszírozási lehetőség fő jellemzője?

7 / 15

Mi a kockázati tőkefinanszírozás egyik legfontosabb előnye?

8 / 15

Miért népszerű finanszírozási módszer a crowdfunding?

9 / 15

Mi az üzleti versenyeken és akcelerátorokban való részvétel legfőbb előnye?

10 / 15

Mi a hatékony befektetői bemutatkozás lényeges eleme?

11 / 15

Mit jelent a nettó működőtőke (NWC)?

12 / 15

Miért fontos a blokkolás ellenőrzése a vállalkozások számára?

13 / 15

Mi a célja a hitelképesség vizsgálatának?

14 / 15

Mit segít a jövedelmezőségi elemzés a vállalkozóknak megérteni?

15 / 15

Miben segít a SWOT-elemzés a női vállalkozóknak?

Ha szeretne tanúsítványt kapni, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét.

Your score is

The average score is 0%

0%

 

Jó gyakorlat

 

 

Mrija Ivankovic Jurisic az Atelier Marija Handmade tulajdonosa 

Marija Ivanković Jurišić textiltervező, a Marija Handmade szövőműhely alapítója és tulajdonosa. Munkásságát elismerték a “Flower of Success for a Woman Dragon” díjjal, valamint az Európai Vállalkozói Hálózat kitüntetésével a nemzetközi textilipari programokban való eredményes részvételéért. A Marija Handmade elkötelezett a vállalkozónői készségek fejlesztése és támogatása iránt, különös figyelmet fordítva a hátrányos helyzetű foglalkoztatási csoportokból érkező nők bevonására – így társadalmi vállalkozásként is működik.

A Marija Handmade Studio alkotásai Marija hagyományos kézműves technikák iránti kutatásának eredményei. Ezek a technikák a szerb folklór motívumaival és azok stilizációjával ötvöződnek, megjelenve klasszikus ruházati darabokon és funkcionális textiltárgyakon.

“Természetes szálakat használunk textíliáink szövéséhez, mint a gyapjú, pamut, selyem, kender és len. Emellett kézzel festett fonalakat alkalmazunk, amelyeket aromás növényekből nyert pigmentekkel színezünk, így egyedi divatkiegészítők és lakástextíliák születnek.

Küldetésünk, hogy olyan szöveteket kínáljunk, amelyek lehetővé teszik bőrének a lélegzést, és biztosítják a legmagasabb kényelmet. Minden egyes szálat gondosan válogatunk, hogy olyan textíliákat hozzunk létre, melyeket érdemes megérinteni.

Szövés, kötés, varrás, festés – szeretjük a folyamat minden egyes lépését, ahogyan életre keltjük ezeket a darabokat.

Minden utazás, minden kaland és minden életünk során megszerzett tapasztalat – a szerbiai gyermekkortól a szabolcsi, belgrádi, párizsi, berni, hágai és sydneyi divatbemutatókig – mesél rólunk és arról, amit alkotunk.

Ne feledd: az egyedi darabok nem arra készülnek, hogy elrejtsenek, hanem hogy harmonikusan illeszkedjenek testedhez. Vásárolj kevesebbet, de válassz tudatosan, hogy ruháid hosszú éveken át elkísérjenek.

 

6. Bibliográfia és további hivatkozások

Könyvek:

  1. Altman, E. I., Hotchkiss, E., & Wang, W. (2019). Vállalati pénzügyi nehézségek, szerkezetátalakítás és csőd: A tőkeáttétel, a kockázat és az értékelés elemzése a pénzügyi nehézségek előrejelzéséhez és megoldásához (4. kiadás). Wiley.
  2. Bodie, Z., Kane, A., & Marcus, A. J. (2021). Beruházások (12. kiadás). McGraw-Hill.
  3. Bragg, S. M. (2020). Pénzügyi elemzés: A business decision guide. Számviteli eszközök.
  4. Brigham, E. F., & Ehrhardt, M. C. (2022). Pénzügyi menedzsment: Theory & Practice (17. kiadás). Cengage Learning.
  5. Brush, C. G., de Bruin, A., Gatewood, E. J., & Henry, C. (szerk.). (2010). Női vállalkozók és a növekedés globális környezete: A Research Perspective. Edward Elgar Publishing.
  6. Carter, S., & Marlow, S. (2020). Vállalkozás és kisvállalkozások: Principles, practice, and policy (4. kiadás). Pearson.
  7. Clark, D. (2020). Az induló pénzgyűjtés művészete: A befektetők megkörnyékezése, az üzlet megkötése és minden, ami a kettő között van. Wiley.
  8. Damodaran, A. (2020). Befektetések értékelése: Eszközök és technikák bármely eszköz értékének meghatározásához (3. kiadás). Wiley.
  9. Fabozzi, F. J., & Peterson Drake, P. (2020). Pénzügyi mutatószám-elemzés: A guide to assessing company strengths and weaknesses. Wiley.
  10. Fraser, L. M., & Ormiston, A. (2020). A pénzügyi kimutatások megértése (11. kiadás). Pearson.
  11. Gitman, L. J., & Zutter, C. J. (2022). Principles of managerial finance (15. kiadás). Pearson.
  12. Higgins, R. C. (2018). Analysis for financial management (12. kiadás). McGraw-Hill.
  13. Hisrich, R. D., & Peters, M. P. (2002). Vállalkozói szellem. McGraw-Hill/Irwin.
  14. Hisrich, R. D., Peters, M. P., & Shepherd, D. A. (2020). Vállalkozói tevékenység (11. kiadás). McGraw-Hill.
  15. Kawasaki, G. (2020). A start művészete 2.0: Az időtálló, harcedzett útmutató bárki számára, aki bármit elkezd. Portfolio/Penguin.
  16. Palepu, K. G., Healy, P. M., & Peek, E. (2020). Üzleti elemzés és értékelés: IFRS kiadás (5. kiadás). Cengage Learning.
  17. Palepu, K. G., Healy, P. M., & Peek, E. (2022). Üzleti elemzés és értékelés: IFRS kiadás (6. kiadás). Cengage Learning.
  18. Penman, S. H. (2021). Pénzügyi kimutatáselemzés és értékpapír-értékelés (6. kiadás). McGraw-Hill.
  19. Piercy, N. (2019). Marketingstratégia és versenypozícionálás (7. kiadás). Pearson.
  20. Ross, S. A., Westerfield, R. W., & Jaffe, J. F. (2021). Vállalati pénzügyek (13. kiadás). McGraw-Hill.
  21. Shaxson, N. (2018). A pénzügyi átok: Hogyan tesz mindannyiunkat szegényebbé a globális pénzügy. Bodley Head.
  22. Christensen, C. M. (1997). Az innovátor dilemmája: Amikor az új technológiák a nagy cégek bukását okozzák. Harvard Business Review Press.
  23. Zhexembayeva, N. (2021). Túlhalászott óceánok stratégiája: Az innováció felpörgetése egy erőforráshiányos világban. Berrett-Koehler Kiadó.
  24. Mamula Nikolić, T. (2023). Üzleti újrainnováció
  25. Osterwalder, A., & Pigneur, Y. (2010). Üzleti modellgenerálás: A handbook for visionaries, game changers, and challengers. Wiley.

Folyóiratcikkek:

  1. Altman, E. I. (2018). A vállalatok pénzügyi nehézségének előrejelzése: A Z-score és a ZETA modellek felülvizsgálata. Journal of Banking & Finance, 91, 1-22. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378426618300402?via%3Dihub. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378426618300402?via%3Dihub.
  2. Gürel, E., & Tat, M. (2017). SWOT-elemzés: Elméleti áttekintés. Journal of International Social Research, 10(51), 994-1006. https://www.sosyalarastirmalar.com/articles/stadium-similarities-parallelisms-and-projections.pdf.

Jelentések:

  1. OECD. (2016). Financing SMEs and Entrepreneurs 2016: OECD eredménytábla. OECD Publishing.
  2. Világbank. (2014). A nők, az üzleti élet és a jog 2014: A korlátozások megszüntetése a nemek közötti egyenlőség fokozása érdekébenOECD. (2021). A kkv-k és vállalkozók finanszírozása 2021: An OECD scoreboard. https://doi.org/10.1787/8cdb4b3b-en.
  3. OECD. (2022). A hiányzó vállalkozók 2022: Az inkluzív vállalkozói és önfoglalkoztatási politikák.
  4. OECD. (2021). Adóigazgatás 2021: Összehasonlító információk az OECD és más fejlett és feltörekvő gazdaságokról.

Webes források:

  1. Európai Bizottság. (2020). A kkv-k finanszírozáshoz való hozzáférése. Letöltve a https://ec.europa.eu/growth/access-to-finance_en .honlapról
  2. Nemzetközi Pénzügyi Társaság. (2019). Az IFC munkája a női vállalkozók finanszírozáshoz való hozzáférésével kapcsolatban. Retrieved from https://www.ifc.org/wps/wcm/connect/topics_ext_content/ifc_external_corporate_site/gender+at+ifc/priorities/entrepreneurship/
  3. OECD-jelentések: https://www.oecd.org/
  4. Világbank KKV-finanszírozás: https:
  5. Európai Beruházási Alap: https://www.eif.org/index.htm
  6. https://www.coursera.org/lecture/management-skills-international-business/key-concept-kotters-8-step-change-model-wrnUn?utm_medium=sem&utm_source=gg&utm_campaign=b2c_emea_x_multi_ftcof_career-academy_cx_dr_bau_gg_pmax_gc_s2_en_m_hyb_23-12_x&campaignid=20882109092&adgroupid=&device=c&keyword=&matchtype=&network=x&devicemodel=&creativeid=&assetgroupid=6485735763&targetid=&extensionid=&placement=&gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAkoe9BhDYARIsAH85cDN1Oz3JmbzDaslmVnbfXrh_9CCpFo53DaWAbgn419EhQvvqoUl6Ob8aAvrMEALw_wcB
  7. https://dschool.stanford.edu/resources/getting-started-with-design-thinking

További olvasnivalók:

  1. Carter, S., & Marlow, S. (2007). Női vállalkozói szellem: Theoretical perspectives and empirical evidence. In Entrepreneurship: Keretek és empirikus vizsgálatok az európai kutatások közelgő vezetőitől (pp. 9-20). Emerald Group Publishing Limited.
  2. Neergaard, H., & Ulhøi, J. P. (szerk.). (2007). Handbook of Qualitative Research Methods in Entrepreneurship. Edward Elgar Publishing.
  3. A Harvard Business Review pénzügyi és vállalkozási témájú cikkei
  4. A Financial Times különjelentései a kkv-k finanszírozásáról
  5. A McKinsey & Company meglátásai az üzleti finanszírozási stratégiákról

Online tanfolyamok és workshopok:

  1. Harvard Business School Online. (2020). Entrepreneurship Essentials. Elérhető a https://online.hbs.edu/courses/entrepreneurship-essentials/ oldalon.
  2. Coursera. (2021). Innováció vállalkozóknak: Az ötlettől a piacig. Elérhető a https://www.coursera.org/learn/innovation-entrepreneurship oldalon.

Szervezetek és támogató hálózatok:

  1. Női üzleti vállalkozások nemzeti tanácsa (WBENC). Elérhető a https://www.wbenc.org/ oldalon.
  2. Női Vállalkozástulajdonosok Országos Szövetsége (NAWBO). Elérhető a https://www.nawbo.org/ oldalon.
  3. Nemzetközi Pénzügyi Társaság (IFC) – KKV-finanszírozás https://www.ifc.org/
  4. Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) – Nők az üzleti életben program https://www.ebrd.com/
  5. Globális Vállalkozói Hálózat (GEN) https://www.genglobal.org/
  6. WEConnect International – A női vállalkozók támogatása https://weconnectinternational.org/
 

7. Kapcsolódó képzési anyagok

A “Pénzeszközökhöz való hozzáférés és innováció” modulhoz több kulcsfontosságú képzési anyag és modul kapcsolódik, amelyek kiegészítik és továbbfejlesztik a modul tartalmát. Ezek a kapcsolódó modulok és a hozzájuk tartozó anyagok a következők:

1. modul: Pénzügyi ismeretek és menedzsment

    • Képzési anyagok:
      • Pénzügyi gazdálkodás alapjai: Útmutatók a költségvetés-tervezésről, a pénzügyi tervezésről és a számviteli alapelvekről.
      • Esettanulmányok: Valós példák a pénzügyi döntéshozatalra és menedzsmentre.
      • Eszközök: Pénzügyi tervezési táblázatok és költségvetési eszközök.

3. modul: Innovációs és vállalkozási stratégiák

    • Képzési anyagok:
      • Stratégiai tervezési keretek: Az üzleti stratégiák kidolgozásának és végrehajtásának eszközei.
      • Innovációs menedzsment források: Legjobb gyakorlatok az innováció előmozdítására és irányítására az üzleti életben.
      • Üzleti modell vásznak: Sablonok az üzleti modellek felvázolásához és értékeléséhez.
      • Esettanulmányok: Példák sikeres innovatív vállalkozásokra és stratégiáikra.

4. modul: Nemek közötti kihívások a vállalkozói tevékenységben

        • Képzési anyagok:
          • Kutatási jelentések: Tanulmányok a nemek közötti egyenlőtlenségekről a vállalkozói tevékenységben és azok következményeiről.
          • Útmutatók: Legjobb gyakorlatok a nemek közötti egyenlőséget figyelembe vevő üzleti környezet kialakításához.
          • Képzési források: Eszközök és technikák a nők sajátos üzleti kihívásainak kezelésére.

5. modul: A köz- és magánszektor együttműködései

            • Képzési anyagok:
              • Esettanulmányok: Sikeres példák a köz- és magánszféra partnerségére a vállalkozói szférában.
              • Útmutatók: A köz- és magánszervezetekkel való együttműködés kialakításának és irányításának legjobb gyakorlatai.
              • Források: Információk a vállalkozói vállalkozások állami és magánszektorbeli támogatásának kihasználásáról.

Ezek a kapcsolódó modulok és anyagok átfogó alapot és gyakorlati eszközöket nyújtanak, amelyek kiegészítik a “Pénzeszközökhöz való hozzáférés és innováció” modult. Ezek együttesen támogatják a pénzügyi és innovatív stratégiák mélyebb megértését és hatékony alkalmazását a vállalkozói tevékenységben.

8. ESCO kompetenciák és készségek

 Transzverzális készségek és kompetenciák

Társas és érzelmi készségek

 Kritikus gondolkodás

Analitikus gondolkodás

 Problémamegoldás

Önmenedzselés

  Üzleti menedzsment

 Alkalmazkodóképesség

Rugalmasság

Kreativitás

Hálózatépítés

Kezdeményezés

Rugalmasság

Nyitottság

Komplexitás megértése

Együttműködés

Empátia

Innováció

Vezetés

Készségek

Technológiai készségek

Termékmarketing

Digitális marketing

Digitális készségek

Kommunikáció

Együttműködés

Érzelmi intelligencia 

Tudás

Üzleti menedzsment

Online tanulás és képzés

Hirdetés

Felhőalapú számítástechnika

Nagy adathalmazok kezelése

E-kereskedelem

Mesterséges intelligencia

Dolgok internete (IoT)

Digitális írástudás

Kiberbiztonság

Adatbányászat és adatelemzés

Fenntarthatóság

Jóllét

Klímaváltozás

Közösségi média menedzsment

Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Neither the European Union nor EACEA can be held responsible for them. GA no. 2022-1-HU01-KA220-ADU-000089295 

RE-FEM

RE-FEM – ‘Upskilling pathways for REsiliency in the post-Covid era for FEMale Entrepreneurs’ is an Erasmus+ project aiming to empower women entrepreneurs, through need-based training for maintaining resilient businesses in the post-covid era. The project also wants to serve the needs of the trainers and mentors in business support and entrepreneurship working in the field of adult education by providing easily accessible, high quality and transformative training tools.

Coordinator:

HÉTFA Research Institute

hetfa_re-fem@hetfa.hu

Facebook

LinkedIn

Twitter

Youtube

Newsletter

Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Neither the European Union nor EACEA can be held responsible for them. GA no. 2022-1-HU01-KA220-ADU-000089295 

RE-FEM

RE-FEM – ‘Upskilling pathways for REsiliency in the post-Covid era for FEMale Entrepreneurs’ is an Erasmus+ project aiming to empower women entrepreneurs, through need-based training for maintaining resilient businesses in the post-covid era. The project also wants to serve the needs of the trainers and mentors in business support and entrepreneurship working in the field of adult education by providing easily accessible, high quality and transformative training tools.

Coordinator:

HÉTFA Research Institute

hetfa_re-fem@hetfa.hu

Facebook

LinkedIn

Twitter

Youtube

Newsletter

Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Neither the European Union nor EACEA can be held responsible for them. GA no. 2022-1-HU01-KA220-ADU-000089295 

RE-FEM

RE-FEM – ‘Upskilling pathways for REsiliency in the post-Covid era for FEMale Entrepreneurs’ is an Erasmus+ project aiming to empower women entrepreneurs, through need-based training for maintaining resilient businesses in the post-covid era. The project also wants to serve the needs of the trainers and mentors in business support and entrepreneurship working in the field of adult education by providing easily accessible, high quality and transformative training tools.

Coordinator:

HÉTFA Research Institute

hetfa_re-fem@hetfa.hu

Facebook

LinkedIn

Twitter

Youtube

Newsletter