LETÖLTÉSI ANYAGOK
BEVEZETÉS
A MODUL LEÍRÁSA
A VÁLALKOZÓI SZELLEM NEMEK KÖZÖTTI ÖSSZEFÜGGÉSEI
RUGALMASSÁG ÉS JÓLLÉT
ÖSSZEFOGLALVA
ÖNÉRTÉKELÉSI TESZT
SIKERES ESET
BIBLIOGRÁFIA ÉS TOVÁBBI HIVATKOZÁSOK
KAPCSOLÓDÓ KÉPZÉSI ANYAGOK
ESCO KOMPETENCIÁK ÉS KÉSZSÉGEK
Reziliencia, jóllét és
a vállalkozónői lét nemi sajátosságai
LETÖLTÉSI ANYAGOK
BEVEZETÉS
BEVEZETÉS ÉS A MODUL LEÍRÁSA
A VÁLLALKOZÓI SZELLEM NEMEK KÖZÖTTI ÖSSZEFÜGGÉSEI
RUGALMASSÁG ÉS JÓLLÉT
ÖSSZEFOGLALVA
ÖNÉRTÉKELÉSI TESZT
SIKERES ESET
BIBLIOGRÁFIA ÉS TOVÁBBI HIVATKOZÁSOK
KAPCSOLÓDÓ KÉPZÉSI ANYAGOK
ESCO KOMPETENCIÁK ÉS KÉSZSÉGEK
Az ikonokra kattintva könnyedén letöltheti azon fájlokat, amelyek az oldalon található tartalmat egyesített, letölthető verzióban biztosítják. A képzési anyagok PDF formátumban érhetők el, dokumentumokat és prezentációkat stílusban, a rugalmas felhasználás érdekében.
Bevezetés és a modul leírása
Ahhoz, hogy megértsük, hogy a vállalkozói létformát milyen folyamatok határozzák meg, érdemes megnézni azt is, hogy egy vállalkozás működtetése milyen társadalmi nemi vonatkozásai vannak. A modul első része ezért a vállalkozói tevékenység során a nők előtt álló egyedi kihívásokat vizsgálja, mint például az erőforrásokhoz való hozzáférés, a társadalmi és kulturális hátterű akadályok, valamint az otthoni és munkahelyi kötelezettségek kettős terhe. Majd megvizsgáljuk, hogy a nemi szerepek hogyan befolyásolják a vállalkozói lehetőségeket, mit jelent a nemek közötti egyenlőség (gender equality), a nemek közötti szakadék (gender gap).
A második részben a rezilienciára (lelki ellenállóképességre) és annak a jóllétre gyakorolt hatására helyezzük a hangsúlyt. A reziliencia több annál mint amikor egy válság után minden visszaáll az eredeti helyzetbe. A reziliencia ugyanis midnig magával hoz egyfajta megújulást, fejlődést is a kihívásokkal teli helyzetben. A rezilienciának már kis mértékű növekedése is jelentősen javíthatja az egyén elégedettségét, miközben csökkenti a stresszt és a szorongást. A modul ezen része olyan feladatokba és eszközökbe nyújt betekintést, amelyek segítenek feltárni és megerősíteni az egyéni rezilienciát (lelki ellenállóképességet), ami megnövekedett jóléthez, csökkentett stresszhez és teljesebb élethez vezet.
Annak ellenére, hogy a nők alulreprezentáltak a vállalkozói szférában, jelentős potenciállal rendelkeznek a gazdasági jólét előmozdításában, az innováció ösztönzésében és a társadalmi jólét növelésében. A vállalkozónők szerepének erősítése azonban nemcsak a nagyobb gazdasági növekedéshez, a társadalmi jólléthez és a fenntartható fejlődéshez járul hozzá, hanem sok szempontból a nők saját gazdasági fejlődésének katalizátoraként is szolgál:
- A nők a vállalkozói tevékenység révén gazdasági függetlenségre tehetnek szert, ez elősegítheti pénzügyi önrendelkezésüket és megerősítheti pénzügyi/gazdasági helyzetüket.
- A vállalkozóknők munkalehetőségeket teremtenek, hozzájárulva a munkanélküliség csökkentéséhez.
- A női tulajdonú vállalkozások innovatív ötletek bevezetésével, amelyek gyakran a nők sajátos igényeihez igazodnak, előmozdítják a gazdasági fejlődést.
- Azáltal, hogy a nők vállalkozókká válnak, kiemelhetik magukat és másokat a szegénységből, hozzájárulva az általános társadalmi jóléthez.
- A vállalkozónőknek olyan kihívásokkal kell szembenézniük, mint a finanszírozáshoz való korlátozott hozzáférés, a kulturális hátterű akadályok, nem megfelelő támogatói rendszerek, de ezen akadályok leküzdése további gazdasági előnyöket hozhat számukra és a társadalom számára is.
- A kapcsolatépítő hálózatok, közösségek kiépítése és ezáltal a nagyobb társadalmi támogatás segíthet a nőknek leküzdeni az olyan kihívásokat, mint az információhiány, a megfelelő és elérhető képzések hiánya, valamint az otthoni és a munkahelyi kötelezettségek összeegyeztetéséből fakadó nehézségek.
Gyakorlat
Készítsen egy gondolattérképet! Írjon le mindent, ami eszébe jut a “vállalkozó” és ” vállalkozónől” szavakkal kapcsolatban.
1. ábra. Példa egy gondolattérképre
Válaszoljon a következő kérdésekre a saját gondolattérképe alapján!
– Milyen különbségeket lát a “vállalkozó” és a “vállalkozónő” között?
– Ön szerint mi az oka ezeknek a különbségeknek?
– Milyen a vállalkozónőkkel kapcsolatos elvárásokat lát? Talál ilyeneket?
– Mit gondol, hogyan befolyásolják ezek az elvárások a vállalkozónők sikerét és kiteljesedését?
A vállalkozónők számos társadalmi nemi alapú kihívással, nehézséggel szembesülnek. Nézzük meg, hogy melyek ezek a kihívások, nehézségek, majd vizsgáljuk meg, hogy nőként és vállalkozóként milyen stratégiákat alkalmazhat ezek leküzdésére.
Alapvető fogalmak
Nemek közötti egyenlőtlenség: a nőket érintő rendszerszintű hátrányok.
A nemek közötti egyenlőtlenség a vállalkozói szférában a nőknek a férfiakhoz képest egyenlőtlen lehetőségeire, erőforrásaira és bánásmódjára utal, amikor vállalkozásokat indítanak és működtetnek. Ezek az egyenlőtlenségek olyan pénzügyi, társadalmi és kulturális akadályokból, tényezőkből erednek, amelyek aránytalanul nagy mértékben érintik a nőket.
Nemek közötti egyenlőség: A jogokhoz és lehetőségekhez való egyenlő hozzáférés nemtől függetlenül.
A jogok egyenlő élvezetének, valamint a lehetőségekhez és erőforrásokhoz való egyenlő hozzáférésének biztosítása mindenki számára, nemtől, kortól, etnikai hovatartozástól, vallástól, szexuális irányultságtól, megélhetési forrásoktól stb. függetlenül. Az egyenlőség minőségi szempontra utal: a prioritásokat és az igényeket figyelembe kell venni, amikor egy adott csoport egyenlőségével foglalkozunk. Az egyenlőség tehát nem azt jelenti, hogy a nők és a férfiak egyformák, vagy egyformának kell lenniük, hanem a nők és férfiak különböző csoportjainak sokféleségét ismerik el annak érdekében, hogy azonos jogokat és a lehetőségekhez, erőforrásokhoz való hozzáférést biztosítsanak. Röviden, a nemek közötti egyenlőség azt jelenti, hogy a nők és férfiak egyaránt élvezhetik az emberi jogokat, ugyanazokat a lehetőségeket és erőforrásokat, valamint a társadalom, a gazdaság, a szociális és kulturális javakhoz egyaránt hozzájárulhatnak vagy azokból való részesedésre egyaránt rendelkeznek lehetőségekkel.
Nemek közötti egyenlőséghez tartozó fogalmak – ez az szójegyzék segít megérteni a nemek között egyenlőséghez tartozó alapvető fogalmakat.
A nemek közötti szakadék: A nők és férfiak közötti különbség bármely területen (pl.: hatalom, jogok, erőforrások, részvétel, javadalmazás, juttatások). A nemek közötti bérszakadék a legismertebb, világszerte mért szakadék, a férfiak és nők átlagkeresete közötti különbséget írja le.
2. ábra. Példák a nemek közötti szakadékra
1. gyakorlat
Nézze meg a legfrissebb Globális nemek közötti egyenlőtlenségekről szóló 2024. évi jelentést.
Gondolkodjon el azon, hogy a Magyarországon a nemek közötti különbségek hogyan hatnak a vállalkozónőkre, vállalkozói tevékenységükre.
2. gyakorlat
Példák a nemek közötti különbségekre a vállalkozói szférában
- A nők a vállalkozók 1/3-át, az összes vállalkozó 28-34%-át teszik ki.
- 2008 óta növekedés tapasztalható a vállalkozást indító nők számát illetően.
- A nők inkább kisvállalkozások tulajdonosai (egyszemélyes vállalkozások az EU-ban, 78%), inkább szabadúszók, vagy vállalkozóként kisebb cégeknél tevékenykednek, de ez is változik: egyre több nő dolgozik nagyobb cégeknél, mint korábban.
- A nők kevésbé férnek hozzá a tőkéhez és kevésbé jutnak információhoz.
- A nők jellemzően a következő területeken visznek vállalkozást: egészségügy, szociális munka, szolgáltatások vagy oktatás.
- A nők alulreprezentáltak az innovatív vállalkozások létrehozásában.
- A start-upok alapítóinak mindössze 15%-a nő.
- Az IKT-ágazatban: a nők egyre inkább részt vesznek a vállalkozói tevékenységben, de még mindig nagyon le vannak maradva a férfiak mögött, a nőket általában menedzserként és szakemberként alkalmazzák az IKT területén, de egyre több nő tölt be műszaki pozíciókat.
- Még mindig kevesebb a nők által vezetett vállalkozásokba történő befektetés.
- A nők nagyobb felelősséget vállalnak a háztartásért és a gyermekgondozásért, mint a férfiak (a világ minden táján).
Ismerősen hangzik valamelyik példa? Úgy érzi, hogy ezek hatással vannak Önre? Ha igen, hogyan?
Hogyan gondolkodnak az Ön országában a nemek közötti egyenlőségről?
– Tud-e példákat említeni a nemek közötti egyenlőtlenségre az ön országában vagy a szűkebb környezetében, közösségében? Gondolhat például a következő területekre: foglalkoztatás, az oktatás és a társadalmi szerepek.
– Tud példát hozni az ön országára vonatkozóan arra, hogy a nők a társadalmi élet különböző területein nem egyenlő helyzetben vannak a férfiakkal?
– Mit gondol, milyen következményekkel járnak ezek az egyenlőtlenségek a nemzetek vagy országok számára?
– A nemek közötti egyenlőtlenségek hatása a vállalkozói tevékenységre: Ön szerint a nemek közötti egyenlőtlenségek hogyan befolyásolják a vállalkozói lehetőségeket és kihívásokat? Hogyan hatnak ezek az egyenlőtlenségek a vállalkozói tevékenységre és a nők vállalkozásvezetési esélyeikre?
– Ön szerint az ön országában a férfiak és a nők egyenlő eséllyel indíthatnak vállalkozást? Miért vagy miért nem? Sorolja fel az egyenlőtlen esélyek lehetséges következményeit, és magyarázza meg, hogy az ön üzleti céljait és lehetőségeit hogyan határozzák meg az egyenlőtlen esélyek.
Az alábbi állítások közül melyikkel ért egyet?
- A nőknek ugyanolyan esélyük van vállalkozást indítani, mint a férfiaknak.
- A társadalmi elvárások és előítéletek továbbra is akadályozzák a nőket abban, hogy vállalkozóvá váljanak a férfiakkal összehasonlítva.
- Amikor a nők vállalkozást indítanak, kevesebb pénzügyi eszközzel rendelkeznek mint a férfiak.
Mit gondol?
- Mások is hasonlóan gondolkodnak ezekről a kérdésekről?
- Milyen tévhitek merülhetnek fel a fenti állításokban felvetett témákkal kapcsolatban?
1. A gondoskodási munka hatása a nők vállalkozói tevékenységére
A gondoskodási munka az összes olyan fizetetlen és fizetett gondoskodási munkára vonatkozik, mint például a gyermekek, idősek gondozása vagy a háztartási feladatok ellátása. Egyrészt sok nő a munka és a magánélet jobb egyensúlyának elérése érdekében önfoglalkoztatóvá válik, és a vállalkozói tevékenységet arra használja fel, hogy a gyermekgondozás és az idősgondozás megoldása mellett rugalmasabbá tegye a karrierjét. Másrészt világszerte a nők végzik a fizetetlen gondozási munkák többségét, ami korlátozza a munkaerőpiacon való teljes körű részvételüket:
A munka és a családi kötelezettségek “kettős terhe” aránytalanul nagy mértékben érinti a nőket. A nők gyakran küzdenek a fizetetlen, gondoskodási munkával összefüggő feladatok és a vállalkozói tevékenység összeegyeztetésével, ami kevesebb üzleti lehetőséghez vagy lassabb üzleti növekedéshez vezethet.
Reflexió
- Hogyan segíthet a vállalkozói tevékenység a nőknek abban, hogy jobban egyensúlyba hozzák a munkát és a családi életet/gondoskodási feladatokat?
- Hogyan befolyásolja a gondoskodási munkához tartozó feladatok jelenleg az ön életedben a vállalkozói tevékenységet vitelét?
Tegyél lépéseket!
Fontold meg, hogy hogyan tud egy rugalmas (vagy még rugalmasabb) munkaszervezést kialakítani, és az otthoni/gondoskodással összefüggű feladatokat megosztani?
2. A nemek közötti egyenlőtlenségek a finanszírozáshoz és a tőkéhez való hozzáférés terén
A vállalkozónők gyakran kevésbé férnek hozzá hitelhez, finanszírozáshoz és tőkéhez, mint a férfiak:
- A nők jellemzően kevesebb pénzügyi eszközzel (például ingatlannal) rendelkeznek.
- A nők rövidebb hiteltörténettel és alacsonyabb jövedelemmel rendelkeznek.
- A pénzügyi termékeket nem mindig a nők igényeit szem előtt tartva tervezik.
Reflexió
Ön szerint miért rendelkeznek a női tulajdonú vállalkozások kevesebb kockázati tőkével a férfiakhoz képest?
3. Kihívások a kapcsolatépítési lehetőségek terén
A hálózatépítés/networking kulcsfontosságú a vállalkozói siker szempontjából, a nőknek azonban gyakran kevesebb lehetőségük van arra, hogy befolyásos hálózatokhoz tartozzanak, üzleti szempontból értékes kapcsolatokat építsenek ki:
- A nők inkább kisebb, gyakran csak nők számára fenntartott körökben hálózatosodnak, éíptenek ki üzleti kapcsolatokat.
- Az otthoni és munkahelyi kötelezettségek kettős terhe miatti időhiány korlátozza a kapcsolatépítési lehetőségeket.
- A sikeres női példaképeknek kisebb a láthatósága a vállalkozói életben.
Reflexió
- Hogyan segíthetnek a közösségek, networking csoportok a vállalkozónők sikerében a férfiak által dominált iparágakban?
Tegyen lépéseket!
Fedezze fel a helyi és nemzetközi, csak nőkből álló hálózatokat, vagy hozzon létre sajátot a támogatás és a tudásmegosztás elősegítése érdekében.
4. Horizontális nemi szegregáció az üzleti szektorokban
A vállalkozónők az alacsonyabb bevételű ágazatokban (pl. kiskereskedelem, oktatás, szociális munka), míg a férfiak a magasabb bevételű, innovatív ágazatokban (pl. technológia, mérnöki tevékenység) dominálnak. Az okok között szerepelnek:
- A nők önfoglalkoztatása gyakran tükrözi a munkaerő-piaci szegregációt, ahol a nők kevésbé jövedelmező iparágakban vannak jelen.
- A nőknek csak kis százaléka (5-15%) rendelkezik tudományos és technológiai vállalkozással.
Reflexió
- Milyen lépéseket tehetnek a nők, hogy betörjenek az olyan gyorsan növekvő iparágakba, mint a technológia és a mérnöki tudományok?
5. Előítéletek és sztereotípiák a nőkről az üzleti életben
A vállalkozónők olyan sztereotípiákkal és előítéletekkel szembesülnek, amelyek korlátozzák lehetőségeiket és önbizalmukat. Példák az előítéletekre:
- A vállalkozást hagyományosan férfias területnek tekintik, amit a média és a kulturális narratívák is megerősítenek.
- A sztereotípiák azt sugallják, hogy a női tulajdonú vállalkozások kevésbé innovatívak és inkább kockázatkerülőek.
- Kevesebb vállalkozónőt tartanak példaképként számon a gyorsan növekvő ágazatokban.
Gyakorlat
- Mit gondol? Melyek azok az intézményi rendszerek, amelyek fenntartják és megerősítik a nemi sztereotípiákat? Soroljon fel néhányat közülük! Gondoljon például az olyan társadalmi intézményekre, mint a család, az oktatás, a munkahely, a média, stb.
- Válasszon egyet (vagy többet) a felsoroltak közül! Milyen sztereotip gyakorlatok, magatartásformák és politikák jellemzik az ön által kiválasztott intézményi rendszert? Hogyan tudja fenntartani és megerősíteni a nemi sztereotípiákat?
- Ön szerint milyen változásokra van szükség az adott intézményi rendszerben, hogy egyenlőbb esélyeket biztosítson mindenkinek, nemtől függetlenül?
Reflexió
- Mit lehet tenni a vállalkozónőket övező sztereotípiák ellen?
Tegyen lépéseket!
- Bátran mutassa be, hirdesse a saját eredményeit!
- Az előítéletek lebontásához hozzájárulhat a sikeres vállalkozónők bemutatásával és a nemi egyenlőtlenségekre érzékeny oktatás előmozdításával.
Stratégiák a vállalkozói tevékenységgel kapcsolatos, nemspecifikus kihívások leküzdésére
A nemek közötti egyenlőtlenség javításának megközelítései
Gondolatok
– Milyen módon lehet segíteni, hogy a nők hatékonyabban jussanak hozzá a finanszírozáshoz és a tőkéhez?
– Hogyan támogathatják jobban a kormányok és az intézmények a nőket a vállalkozói tevékenységükben?
– Milyen szakpolitikai változások segíthetnének csökkenteni a nemek közötti egyenlőtlenséget a vállalkozói szférában a te országodban
– Milyen változtatásokat tudna bevezetni az ön vállalkozásában, hogy leküzdje a fent bemutatott akadályok közül néhányat?
3 stratégia a vállalkozói lét nemi alapú kihívásainak leküzdésére
1) Hálózatok kiépítése
Csatlakozzon vállalkozónőket összefogó csoportokhoz vagy helyi vállalkozói szövetségekhez, ahol támogatást és új tudást kaphat!
Tegyen lépéseket!
Tudna-e három vállalkozónőket összefogó vagy vállalkozástámogató hálózatot megnevezni szűkebb környezetedben?
2) Pénzügyi forrásokhoz való hozzáférés
Keresse meg a kifejezetten női vállalkozásoknak szánt támogatásokat, kölcsönöket és kockázati tőkét. Gyakran léteznek olyan programok, amelyek célja a finanszírozási hiányosságok megszüntetése.
Tegyen lépéseket!
Kutassa fel a vállalkozónők számára elérhető finanszírozási lehetőségeket a régiódban.
3) Érdekérvényesítés és politikai szerepvállalás
Lépjen fel a nemek közötti egyenlőséget támogató szakpolitikákért a vállalkozói szférában, például a finanszírozáshoz, a gyermekgondozáshoz és a jogi védelemhez való egyenlő hozzáférésért.
Záró kérdés:
Milyen lépéseket tesz legközelebb a vállalkozói tevékenységének megerősítése érdekében? Sorolj fel legalább 5-öt!
A válalkozónők megerősítése: A reziliencia építése
DEFINÍCIÓ: A reziliencia az a készség, amely segít felépülni a nehézségekből, alkalmazkodni a változásokhoz, és eltökélten szembenézni a kihívásokkal. Segít, hogy megőrizzük a rugalmasságunkat, erős szociális támogató hálózatokat építsünk ki és tartsunk fenn, és önreflexiót gyakorolva tanuljunk a tapasztalatainkból. A reziliencia nem egy veleszületett tulajdonság, hanem egy olyan készség, amelyet idővel, gyakorlással és kitartással lehet fejleszteni. A reziliencia fejlesztése révén az egyén jobban felkészülhet a viszontagságok, nehéz élethelyzetek hatékonyabb kezelésére, fókuszban tudja tartani a hosszú távú célokat, és az akadályok ellenére is képesek folyamatosan haladni, fejlődni.
FONTOSSÁG: A reziliencia kulcsfontosságú tényező a személyes és szakmai sikerhez: mentális erőt ad az egyénnek ahhoz, hogy megbirkózzon a kihívásokkal, nehéz élethelyzetekkel. A mai gyors tempójú, kiszámíthatatlan világban a reziliencia segíti az egyént abban, hogy fókuszált maradjon, hatékonyan kezelje a stresszt, és rugalmasan alkalmazkodjon a változó körülményekhez. Reziliencia nélkül még a kisebb akadályok is leküzdhetetlennek tűnhetnek, ami kiégéshez, frusztrációhoz vagy akár a célok feladásához vezethet.
Tulajdonságok, amelyek erősítik a rezilienciát
Rugalmasság: a változó körülményekhez való alkalmazkodás képessége, nyitottság az új ötletekre és stratégiákra. A vállalkozók számára kritikus fontosságú tulajdonság, amely lehetővé teszi számukra, hogy hatékonyan reagáljanak a váratlan kihívásokra.
Példa: Polgár Judit – A világ egyik legnagyobb sakkozó nőjeként Polgár Judit sikeresen szembenézett azzal a kihívással, hogy nőként érvényesüljön egy férfiak által uralt sportágban. A tény, hogy folyamatosan képes volt alakítani stratégiáit, és fejleszteni játékát, kiváló példája rezilienciájának és rugalmasságának.
Bővebben itt olvashat: Polgár Judit – Wikipedia
Alkalmazkodóképesség: az a képesség, hogy a gondolkodásmódunkat, viselkedésünket és a stratégiákat a változó körülményekhez igazítsuk.
Példa: Telkes Mária – a “Napkirálynő” néven ismert magyar-amerikai tudós volt, aki karrierje során számos kihívással nézett szembe, különösen a férfiak által dominált tudományterületen. Ezen akadályok ellenére a kutatásait és a fókuszát úgy alakította, hogy továbbra is újításokat hozzon létre a napenergia-technológia terén, folytassa a napenergia-technológia innovációját. Alkalmazkodóképessége kulcsszerepet játszott abban, hogy sikeresen fejlessze a napenergiával működő eszközöket, beleértve az első napenergiával fűtött házat is.
Bővebben itt olvashat: Telkes Mária – Wikipedia
KITARTÁS: döntő szerepet játszik a hosszú távú célok elérésében, segít az egyéneknek átlendülni a nehéz helyzeteken és továbblépni, haladni. A kitartás erősíti a rezilienciát is, mivel a kihívásokkal való ismételt szembenézés és azok leküzdése a lelki ellenálló képességet építi.
Példa: Katherine Johnson úttörő afroamerikai matematikus és fizikus volt, aki jelentősen hozzájárult a NASA űrkutatási törekvéseihez. Leginkább azokról az összetett számításairól ismert, amelyek lehetővé tették, hogy az Egyesült Államok sikeresen küldjön asztronautákat az űrbe, és biztonságosan visszahozza őket. Egyik leghíresebb eredménye, amikor John Glenn űrhajós kifejezetten kérte, hogy Katherine Johnson ellenőrizze a Föld körüli pályára állásának elektronikus számításait. Glenn bizalma Katherine Johnson képességeiben nemcsak szakértelmét tükrözi, hanem azt a kitartást is, amellyel Johnson áttörte a faji és nemi korlátokat egy olyan korszakban, amikor ez különösen nagy kihívás volt. Ez a repülés döntő jelentőségű pillanat volt az űrverseny történetében.
Bővebben itt olvashat: Katherine Johnson – Wikipedia
Nézze meg a karrierjéről szóló inspiráló filmet: Hidden Figures – Wikipedia
TOVÁBBI REZILIENCIÁT ERŐSÍTŐ SZEMÉLYISÉGTÉNYEZŐK:
optimizmus, problémamegoldó képesség, önreflexió, hála, érzelmi önszabályozás, fizikai jóllét… és még sok más, amelyekkel a tréning során találkozni fogunk.
Következtetés és tanulságok
Összefoglaló: A reziliencia képességünk segít abban, hogy rugalmasan alkalmazkodjunk a változásokhoz, hatékony választ adjunk a kihívásokra, és jól kezeljük a stresszt. A reziliencia erősítésének kulcsfontosságú összetevői az erős szociális támogató hálózatok kialakítása és működtetése, az alkalmazkodóképesség erősítése, valamint az önreflexió rendszeres gyakorlása. Ezek lehetővé teszik az egyén számára, hogy hatékonyabban kezelje a kudarcokat, és a felmerülő akadályok ellenére is folyamatosan haladjon a céljai felé.
Motiváció: a reziliencia összetevők beépítése a vállalkozói útba/szemléletbe segíthet könnyebben megbirkózni az üzleti élet elkerülhetetlen hullámhegyeivel és hullámvölgyeivel. A reziliencia tudatos gyakorlása révén a vállalkozó képessé válik magabiztosan szembenézni a kihívásokkal, rugalmasan alkalmazkodni a folyamatosan változó környezethez, valamint mozgosítani a támogató hálózatát. Ez nemcsak a nehézségek leküzdésében nyújt segítséget, hanem hosszú távon is stabil alapot teremt a fenntartható sikerhez.
Záró gondolatok: A reziliencia nem veleszületett, állandó tulajdonságunk, hanem egy olyan készség, amely tudatossággal, gyakorlással fejleszthető. Idővel kialakítható azt a mentális erő, amely segít a nehézségek leküzdésében és a kitartásban, így biztosítva, hogy Ön a vállalkozói céljai felé vezető úton maradjon, bármilyen akadály is merüljön fel ezen az úton.
Gyakorlat: Rövid Reziliencia Skála (BRS)- TESZT
A fejlesztési folyamat megkezdése előtt fontos, hogy felmérje jelenlegi reziliencia helyzetét. A reziliencia szintjének megértése segít a személyes fejlődés irányának kijelölésében, rávilágít az erősségekre, fejlesztendő területekre. Kérjük, válaszoljon a Rövid Reziliencia Skála (BRS) minden egyes elemére úgy, hogy soronként egy-egy négyzetet jelöl be. Válaszainak az Ön jelenlegi állapotát kell tükrözniük, nem pedig a vágyott állapotot. Ne feledje, nincsenek rossz válaszok – ez csupán egy eszköz, amely segít megérteni, hogy hol tart jelenleg a saját reziliencia útján.
Reflexió:
A Rövid rugalmassági skála (BRS) kitöltése után szánjon egy percet arra, hogy a következő kérdések átgondolásával reflektáljon válaszaira és általános rugalmassági szintjére:
- Jellemzően hogyan reagál a stresszes vagy kihívást jelentő helyzetekre, és milyen mintázatot vesz észre abban, hogy milyen gyorsan regenerálódik?
- Milyen megküzdési stratégiákat vagy szokásokat talált hatékonyaknak stresszes helyzetek kezelésében, és vannak-e olyan területek, ahol fejlődhetne?
- Milyen konkrét intézkedéseket vagy változtatásokat tudna bevezetni, hogy erősítse rezilienciáját és javítsa általános jóllétét?
Pontozás
A Rövid Reziliencia Skála (BRS) pontozása
A BRS összpontszámának meghatározásához adja össze a hat kérdésre kapott pontszámokat, és ossza el hattal:
TELJES PONTSZÁM /6 = SAJÁT BRS PONTSZÁM
BRS pontszám értelmezése:
1,00-2,99 – ALACSONY REZILIENCIA
3,00-4,30 – NORMÁLIS REZILIENCIA
4,31- 5,00 – MAGAS REZILIENCIA
Forrás: Smith, B. W., Dalen, J., Wiggins, K., Tooley, E., Christopher, P., & Bernard, J. (2008). A rövid reziliencia-skála: a visszarázódási képesség felmérése. International journal of behavioral medicine, 15(3), 194-200.
Gyakorlat: Reziliencia személyiségtényezők készlete
1. rész: Most a reziliencia személyiségtényezők feltérképezésére invitáljuk Önt. A reziliencia személyiségtényezők feltárása fontos lépés a kihívást jelentő helyzetek hatékony kezelésére való készség kialakításában. Ha megérti, hogy mely tényezőkkel rendelkezik már, és melyek azok, amelyeket szükséges ki/tovább fejleszteni, jobban felkészülhet arra, hogy magabiztosan és reziliensen nézzen szembe a megpróbáltatásokkal. A Reziliencia személyiségtényezők készlete munkalap segít azonosítani azon reziliencia tényezőket, amelyek hozzájárulhatnak az akadályok leküzdéséhez, a személyes és szakmai fejlődéshez és a mentális jóllét erősítéséhez. Ez a tudatosság segíthet abban, hogy a megfelelő készségeket alkalmazza egy felmerülő probléma során, így reziliensebbé váljon és sikeresen helyt álljon még a komplex, kihívást jelentő helyzetekben is. A Reziliencia személyiségtényezők készlete munkalapon 20 reziliencia személyiségtényezőt talál.

2. rész: Olvassa el az alábbi forgatókönyvet:
Képzelje el, hogy startup vállalkozást indított a fenntartható divatiparban. A vállalkozás kezdeti szakaszában minden jól megy, a termékek iránti érdeklődés növekszik, és az ügyfelek pozitív visszajelzéseket adnak. Azonban hirtelen egy komoly problémával szembesül: a fő beszállítója váratlanul csődbe megy, és nem tudja tovább biztosítani az alapanyagokat.
Ez a helyzet jelentős kihívást jelent, mivel a beszállító kiesése miatt a gyártási folyamatok megszakadnak, és a cég nem tudja időben teljesíteni a megrendeléseket. Az ügyfelek elégedetlensége nő, és a cég hírneve is veszélybe kerül. Egyik nap sikerül időpontot egyeztetnie egy potenciális új beszállítóval. Az egész napot át kellett szerveznie, hogy részt tudjon venni a találkozón. Már úton van, amikor telefonhívást kap az óvodából: a gyermeke lázas lett, és azonnal haza kell vinnie.
3. rész:
1. lépés: Válassza ki azt az 5 rugalmassági tulajdonságot, amely Ön szerint a legfontosabbak a helyzet kezeléséhez.
2. lépés: Adjon hozzá további tulajdonságokat, amelyek nincsenek felsorolva, de fontosak az Ön számára.
3. lépés: Gondolkodjon el azon, hogy jelenleg mely reziliencia személyiség tényezőkkel rendelkezik, és jelölje meg azokat, amelyekkel még nem rendelkezik, de szeretné fejleszteni.
Reflexió
Szánjon egy percet az elmélkedésre, és válaszoljon a következő kérdésekre:
-Mit tanult a saját rezilienciájáról ezen a gyakorlaton keresztül, és hogyan tudja alkalmazni ezt a tudást a jövőbeli kihívások során?
-Mely rezilienciatényezőket szeretné fejleszteni, és mit tehet annak érdekében, hogy megerősítse ezeket?
-Hogyan járul hozzá a reziliencia fejlesztése a jóllétéhez és ahhoz, hogy hatékonyabban kezelje a váratlan üzleti kihívásokat?
Erősítse rugalmasságát és magabiztosságát
Gyakorlat: Tanuljon valami újat
Valami újat tanulni és kilépni a komfortzónából fontos, mert elősegíti a személyes és szakmai fejlődést, növeli a rugalmasságot és lehetőségeket nyit a sikerhez. Amikor átlépi a megszokott határait, mélyebb önismeretre tesz szert, felfedezi erősségeit és a fejlesztendő területeket. Ez a folyamat növeli az önbizalmat, mivel a kihívások leküzdése megmutatja, hogy többre képes, mint gondolná.
A komfortzónán túllépve új tapasztalatokkal, ötletekkel és emberekkel találkozhat, ami támogatja az innovációt és a személyes fejlődést. Hosszú távon ez segít abban, hogy könnyebben alkalmazkodjon a változásokhoz, hatékonyabban kezelje a stresszt, és mind a személyes, mind a szakmai életében tartós elégedettséget érjen el.
1. rész: Gondolja át vállalkozói céljait. Soroljon fel 3-5 olyan rezilienciakészséget vagy -képességet, amellyel már rendelkezik, de szeretné megerősíteni, vagy amelyet szeretne megtanulni és elkezdeni alkalmazni.
2. rész: Értékelje jelenlegi jártasságát ezekben a készségekben egy 0-5-ig terjedő skálán. Mennyire erősek, és milyen gyakran használja őket a mindennapokban?
3. rész: Mi motiválja Önt e készségek fejlesztésére? Gondolja végig, hogy milyen okok vagy helyzetek mozgatják, hogy fejlessze ezeket a készségeket.
4. rész: Írja le, hogyan fog változni a munkája és az élete ennek eredményeképpen?
5. rész: Gondoljon egy különösen nagy kihívást jelentő munkanapra. Hogyan fogja beépíteni és alkalmazni ezeket az új és/vagy továbbfejlesztett készségeket az adott helyzetben?
Reflexió:
Szánjon néhány percet arra, hogy elgondolkodjon a komfortzónájából való kilépés fontosságán. Ez elengedhetetlen a személyes és szakmai fejlődés szempontjából. Kérjük, fontolja meg a következő kérdéseket:
- Gondoljon vissza egy olyan helyzetre, amikor kilépett a komfortzónájából. Milyen kihívásokkal szembesült, és hogyan fejlődött ennek hatására?
- Nevezzen meg egy konkrét területet az életében, ahol túlléphetne a jelenlegi komfortzónáján. Hogyan segíthetne ez abban, hogy többet érjen el, akár személyesen, akár szakmailag?
- Gondolja át, hogy a komfortzónájából való kilépés hogyan segíthet új készségek kifejlesztésében és a reziliencia kialakításában. Mit gondol, ez hogyan készíti fel a jövőbeli kihívások kezelésére?
Gyakorlat: Gazdálkodjon hatékonyan az energiájával!
Az energiagazdálkodás kulcsfontosságú mind a produktivitás, mind a jóllét fenntartásához a nap folyamán. Az idővel ellentétben az energia korlátozott erőforrás, amely fizikai, mentális és érzelmi tényezők hatására folyamatosan változik. Ha megérti, hogy mely tevékenységek merítik le, és melyek töltik fel energiával, kézbe veheti a napi teljesítménye irányítását, és elkerülheti a kiégést.
Ez a gyakorlat segít vizualizálni az energiaszintjét a munkanap különböző szakaszaiban. Az energianyelő és energianövelő tényezők azonosításával személyre szabott tervet dolgozhat ki, amely segít csökkenteni a fáradtságot okozó tevékenységeket, és előtérbe helyezni azokat, amelyek feltöltik. A hatékony energiagazdálkodás nemcsak a fókuszt és a hatékonyságot javítja, hanem hozzájárul a reziliencia fenntartásához is, lehetővé téve, hogy mind a személyes, mind a szakmai életben sikeresen helytálljon.
Vágjunk bele, és tegyük meg az első lépést az energiaszint optimalizálása felé!
1. rész:
1. lépés: Egy üres papírlapra rajzoljon 3 nagy virágot 10 szirommal. Ezek a virágok az Ön energiáját és jólétét jelképezik.
2. lépés: Gondolja végig a munkanapját az elejétől a végéig. Egy 1-től 10-ig terjedő skála segítségével színezze ki vagy árnyékolja a szirmokat, hogy szemléltesse az energiaszintjét:
- virág = Reggel
- virág = Délután
- virág = Este
A világos, teljesen kiszínezett szirom a csúcs energiát jelképezi (8-10).
A részlegesen színezett szirom közepes energiát jelez (4-7).
A fakó vagy színtelen szirom alacsony energiára utal (1-3).
2. rész:
Sorolja fel azokat a tényezőket (pl. tevékenységeket, kapcsolatokat stb.), amelyek viszik az energiáját, és azokat, amelyek növelik az energiáját a munkanap során. Írja a listát a virágok mellé.
Példák az energiát elszívó tényezőkre: hosszú megbeszélések, multitasking, unalmas feladatok, tanulás a gyerekekkel, bevásárlás stb…
Példák az energianövelőkre: pozitív interakciók, szünetek napközben, pihenés, testmozgás, séta, jó alvás stb….
3. rész:
Válasszon ki három energianyelő tényezőt a listáról, és készítsen tervet ezek kiküszöbölésére/hatásuk csökkentésére.
Válasszon ki három energianövelőt a listáról, és készítsen tervet, hogyan tudja ezek gyakoriságát növelni, többször “bevetni”
Reflexió:
Szánjon néhány percet arra, hogy átgondolja, hogyan kezeli az energiáját a nap folyamán, különös tekintettel az energiaelnyelő és energianövelő tényezőkre:
-Mikor figyelt tudatosan legutóbb az energiaszintjére? Hogyan befolyásolta ez a teljesítményét és a jóllétét?
– Hogyan érzi magát, amikor energianövelő tevékenységeket végez? Milyen pozitív hatással vannak ezek a jóllétére?
-Milyen konkrét lépéseket vagy szokásokat építhet be a napi rutinjába, hogy hatékonyabban feltöltődjön és megőrizze energiaszintjét a nap folyamán?
Gyakorlás: Jógyakorlatok feldolgozása
A tréning részeként inspiráló videókat fog megtekinteni sikeres női vállalkozókról.
Ezek a motivációs videók hatékony eszközök lehetnek a reziliencia fejlesztésére. Lehetőséget adnak arra, hogy mások tapasztalataiból tanuljon – olyan emberektől, akik már számtalan akadályt küzdöttek le bátran és sikeresen az útjuk során. Azáltal, hogy megfigyeli, hogyan kezelik ők a nehézségeket, gyakorlati stratégiákat sajátíthat el, amelyeket saját vállalkozói útján is alkalmazhat a kihívások hatékonyabb kezelésére.
A tanuláson túl ezek a videók inspirációt és motivációt is nyújtanak. Mások sikereinek megismerése – különösen azoké, akik hasonló akadályokat küzdöttek le – növeli az önbizalmat és erősíti a növekedési szemléletmódot (growth mindset), amelyek kulcsfontosságú elemei a rezilienciának. Emellett betekintést nyerhet a jógyakorlatokba és stratégiákba, amelyek másokat segítettek, és amelyeket saját igényeire szabhat.
A videók megtekintése és az azokkal kapcsolatos reflexió lehetővé teszi, hogy a tanulságokat beépítse saját életébe. Ez a reflexió nemcsak abban segít, hogy jobb döntéseket hozzon, hanem erősíti a kihívásokból való kilábalás és a fejlődés készségét is, növelve ezzel általános ellenálló képességét.
Kérjük, nézze meg a motivációs videókat, majd válaszoljon a kérdésekre:
1. Milyen stratégiákat vagy taktikákat alkalmazott a vállalkozása növekedéséhez?
2. Milyen tanulságokat emel ki, amelyek relevánsak lehetnek az Ön saját útja szempontjából?
3. Hogyan alakította át az akadályokat lehetőségekké?
4. Mennyire volt meghatározó a kapcsolati háló a sikerében? Említ-e olyan jelentős kapcsolatokat vagy partnerségeket, amelyek hozzájárultak a fejlődéséhez?
5. Mi a három legfontosabb tanulsága a videókból?
Reziliencia cselekvési terv készítése
A reziliencia cselekvési terv létrehozása alapvető fontosságú, mert strukturált megközelítést ad a reziliencia megértéséhez és fejlesztéséhez. A világos célok kitűzésével, valamint erősségei és fejlesztendő területei azonosításával egyértelmű irányt kap személyes fejlődéséhez. Egy jól kidolgozott terv segít Önnek aktívan dolgozni azokon a készségeken, amelyek növelik a stresszel való megbirkózást, a kihívásokhoz való alkalmazkodást és lehetővé teszik, hogy a kudarcokból megerősödve lépjen tovább.
Ugyanilyen fontos, hogy e terv részeként erős szociális támogató hálózatot építsen ki. Ha megbízható személyekkel veszi körül – legyenek azok kollégák, mentorok, barátok vagy családtagok –, megkapja azt a bátorítást és azokat a nézőpontokat, amelyek segítenek ellenállónak maradni a nehéz időkben. Ezek a támogató személyek visszajelzést adhatnak, megoszthatják tapasztalataikat, és segíthetnek abban, hogy következetesen haladjon kitűzött céljai felé. Megpróbáltatások idején egy stabil kapcsolati háló csökkenti az elszigeteltség érzését, növeli az önbizalmat, és olyan gyakorlati megoldásokat vagy új megközelítéseket kínálhat, amelyeket Ön esetleg még nem vett figyelembe.
1. rész: Azonosítsa erősségeit és fejlesztendő területeit.
1. lépés: Erősségek: Soroljon fel három olyan erősséget, amelyről tudja, hogy rendelkezik velük. Ezek lehetnek személyes tulajdonságok vagy készségek, amelyeket felhasználhat a reziliencia fejlesztése során.
1./
2./
3./
2. lépés: Gyengeségek: Soroljon fel három olyan területet, ahol fejlődhet. Ezek olyan készségek vagy viselkedési formák, amelyek befolyásolják az ellenálló képességét, amikor kihívásokkal szembesül.
1./
2./
3./
2. rész: Határozza meg reziliencia céljait
Például:
- „Célom egy hatékonyabb stratégia kialakítása a munkahelyi váratlan stresszhelyzetek kezelésére.”
- „Törekszem a munka és magánélet egyensúlyának megteremtésére, hogy elkerüljem a kiégést.”
- „Gyakorolni fogom az önelfogadást, és a hibáimból tanulok ahelyett, hogy túl kemény lennék magammal szemben.”
- „Szeretnék jobban kommunikálni azáltal, hogy nyitottabb vagyok a visszajelzésekre, és nyugodtan kezelem a konfliktusokat.”
- „Javítom az időbeosztásomat, hogy elkerüljem a túlterheltség érzését.”
- „Egészségesebb módszereket szeretnék találni a stressz kezelésére, például a mindfulness gyakorlását vagy a rendszeres testmozgást.” stb.
3. rész: Építse ki szociális támogató hálózatát
1. lépés: Határozza meg a legfontosabb támogatókat: Gondolja át, hogy társadalmi és szakmai köreiben kik azok, akik támogatást nyújthatnak a reziliencia képességének kiépítéséhez. Ilyenek lehetnek a kollégák, mentorok, barátok vagy családtagok, női vállalkozókat tömörítő szervezetek stb.
2. lépés: Erősítse a kapcsolatokat: Aktívan lépjen kapcsolatba ezekkel a személyekkel, ossza meg velük céljait, és kérje visszajelzéseiket és bátorításukat. Egy erős szociális háló felbecsülhetetlen támogatást nyújthat a kihívásokkal teli időszakokban.
3. lépés: Vonjon be másokat is: Kérjen meg egy megbízható kollégát, barátot vagy családtagot, hogy adjanak őszinte visszajelzést az előrehaladásáról. Az ő meglátásaik segíthetnek azonosítani a továbbfejleszthető területeket, és motiválhatják Önt.
Lezáró gondolatok
Szánjon néhány percet arra, hogy átgondolja erősségeit, fejlesztendő területeit és azt, hogy hogyan dolgozhat a rezilienciája megerősítésén. Miközben ezt teszi, gondolja át a következő kérdéseket:
– Hogyan segíthetnek az erősségei abban, hogy elérje reziliencia céljait? Milyen lépéseket tesz annak érdekében, hogy ezekre támaszkodjon a nehéz helyzetekben?
– Mit tehet a felsorolt gyengeségei fejlesztése érdekében? Hogyan segíthetnek ezek a változások abban, hogy hatékonyabban kezelje a kihívásokat?
– Hogyan vonhatja be támogató hálózatát a reziliencia céljai elérésébe? Miként segíthetnek a tőlük kapott visszajelzések abban, hogy fókuszált maradjon?
Összefoglalás
Összefoglalva
1. altéma:
1. A nők számos kihívással szembesülnek a vállalkozói létben, de ezen akadályok megértése képessé teheti Önt arra, hogy eligazodjon bennük.
2. Egyéni szinten a személyes szocializáció, a hozzáállás és a családi háttér játszik szerepet, míg a szervezeti normák, kultúra és gyakorlatok hatással vannak a karrierépítésre és a nemek közötti dinamikára. Társadalmi-gazdasági szinten a szociálpolitikák, a munkaerő-piaci struktúrák és a társadalmi normák alakítják a lehetőségeket és erősítik a nemek közötti különbségeket a munkaerőpiacon.
3. Az esélyegyenlőség megteremtése számos megközelítést foglal magában, beleértve a sokszínűség erősítését szolgáló képzést, a mentorálást, a pozitív intézkedéseket és a szakpolitikai alapú beavatkozásokat, amelyek célja a méltányosság, a készségfejlesztés és a befogadó szervezeti kultúra előmozdítása.
4. Egyéni szinten megvalósítható eszközök: a hálózatok kiépítése, a pénzügyi műveltség javítása, és a társadalmi sztereotípiák megkérdőjelezése kommunikáción és egyéb tevékenységeken keresztül.
2. altéma:
1. A reziliencia egy fejleszthető és idővel megerősíthető készség, amelyhez a megfelelő szemléletmód és stratégiák szükségesek.
2. Az önismeret, a folyamatos tanulás és a tudatos energiamenedzsment alapvető elemei a reziliencia kiépítésének és fenntartásának.
3. Ha tud inspirációt meríteni a sikeres női vállalkozók jógyakorlataiból, és egyértelmű, megvalósítható célokat tűz ki, olyan személyre szabott megközelítést alakíthat ki, amely nemcsak a jóllétét erősíti, hanem segít abban is, hogy magabiztosan helytálljon a kihívásokkal teli helyzetekben.
4. A személyes és szakmai kapcsolati háló kiépítése, feltérképezése és aktív ápolása a reziliencia egyik kulcsfontosságú tényezője. Egy erős támogató rendszer nemcsak bátorítást nyújt a nehéz időkben, hanem értékes erőforrásokat, új nézőpontokat és fejlődési lehetőségeket is biztosít. Ha azonosítja és tudatosan építi kapcsolatait, akkor nemcsak személyes jóllétét, hanem szakmai sikerességét is hatékonyan erősítheti.
ÖNÉRTÉKELÉSI TESZT
Sikeres esetek
1. altéma:
Az EIGE kiadványai a jó gyakorlatokról:
Útmutató a női vállalkozói készségek előmozdításához
Fedezze fel ezeket a női vállalkozók inspiráló történeteit, hogyan küzdöttek meg sikeresen olyan nagy kihívásokkal, mint a COVID-19 világjárvány és a globális energiaválság. Tanuljon az ő rugalmasságukból, innovációjukból és a nehézségek leküzdésére irányuló stratégiáikból.
RE-FEM motivációs videók // Eva Šnircová (Szlovákia)
https://www.youtube.com/watch?v=WR2TYAvC2As
RE-FEM motivációs videók // Dorottya Vitos (Románia)
RE-FEM Motivációs videók // Dorottya Vitos
RE-FEM Motivációs videók // Blazhka Trepetanova (Bulgária)
https://www.youtube.com/watch?v=6V5MRJsjFko
RE-FEM Motivációs videók // Anna Häggblom (Finnország)
RE-FEM Motivációs videók // Anna Häggblom (Finnország)
RE-FEM Motivációs videók // Anna Bertills (Finnország)
RE-FEM Motivációs videók // Anna Bertills
RE-FEM Motivációs videók // Utasi Melinda (Magyarország)
RE-FEM Motivációs videók // Utasi Melinda
RE-FEM Motivációs videók // Váczi Rozi
RE-FEM Motivációs videók // Váczi Rozi
RE-FEM Motivációs videók // Ivana Petrová (Szlovákia)
RE-FEM motivációs videók // Ivana Petrová
RE-FEM Motivációs videók // Pilar Lopez (Spanyolország)
https://www.youtube.com/watch?v=kyQf5pELXu4
További történetekért látogasson el: https://www.youtube.com/@re-fem/videók
2. altéma:
RE-FEM Motivációs videók // Utasi Melinda (Magyarország)
RE-FEM motivációs videók // Utasi Melinda
RE-FEM Motivációs videók // Váczi Rozi
RE-FEM Motivációs videók // Váczi Rozi
RE-FEM Motivációs videók // Ivana Petrová (Szlovákia)
Bibliográfia és további hivatkozások
1. altéma:
EIGE / Nemek közötti egyenlőségi index
2023-as jelentés a nemek közötti egyenlőségről az EU-ban
A Világbank a női vállalkozókról
Gergely Orsolya, Oborni Katalin, Szőnyi Eszter, Kádár Beáta (2023). Női vállalkozók viharos időkben. A RE-FEM projekt keretében kidolgozott kutatási jelentés – “Upskilling pathways for REsiliency in the post-Covid era for FEMale Entrepreneurs” (Felkészülési utak a REsiliency-hez a poszt-kovidens korszakban a női vállalkozók számára).
https://refem.eu/wp-content/uploads/2024/04/17_Reserach-Report_RE-FEM_Final_EN.docx.pdf
Castrillon, C. (2019). Miért fordul egyre több nő a vállalkozói lét felé. Hozzáférés: https://www.forbes.com/sites/carolinecastrillon/2019/02/04/why-more-women-are-turning-to-entrepreneurship/?sh=c488620542a7
De Simone, S., & Priola, V. (2021). “Ki az a lány?” A vállalkozó mint “szuper(nő)ember”. Canadian Journal of Administrative Sciences.
https://doi.org/10.1002/cjas.1643
Fodor, É., Gregor, A., Koltai, J., & Kováts, E. (2021). A COVID-19 hatása a gyermekgondozási munka nemek szerinti megosztására Magyarországon. Európai társadalmak. Access: https://doi.org/10.1080/14616696.2020.1817522.
Geambașu, R. (2019). A két világ legjava? Vállalkozói stratégiák erdélyi kisgyermekes nők körében. Korunk, 6-16.
Geambașu, R. (2019). Női vállalkozók Európában. Kihívások, stratégiák és szakpolitikák. Hozzáférés: https://ifempower.eu/wp-content/uploads/2019/12/ifempower_intellectual-output_1_FINAL_EN.pdf.
Global Entrepreneurship Monitor (2020/2021): Globális jelentés. Hozzáférés: https:
Global Entrepreneurship Monitor (2022). GEM 2021/22 Női vállalkozói jelentés: A válságtól a lehetőségig. GEM Global Entrepreneurship Monitor. Hozzáférés: https://www.gemconsortium.org/report/gem-202122-womens-entrepreneurship-report-from-crisis-to-opportunity.
Global Entrepreneurship Monitor (2023): Global Entrepreneurship Monitor 2022/2023 globális jelentés: Alkalmazkodás az “új normához”. GEM. London. Hozzáférés: https://www.gemconsortium.org/reports/latest-global-report
Global Entrepreneurship Monitor (2022/23): Női vállalkozói tevékenység: Challenging Bias and Stereotypes.
Lomazzi, V. (2020). A COVID-19 válság és a nemek közötti egyenlőtlenség: Új és régi kihívások Európa számára. Hozzáférés: https://blog.gesis.org/the-COVID-19-crisis-and-gender-inequality-new-and-old-challenges-for-europe/
OECD. (2020). Fejlesztési együttműködési jelentés 2020. Tanulás a válságokból, ellenálló képesség kiépítése. Hozzáférés: https://read.oecd-ilibrary.org/development/development-co-operation-report-2020_f6d42aa5-en#page3.
OECD. (2020). Női vállalkozáspolitika és COVID-19: A nemek közötti egyenlőségre érzékeny válasz felé. Hozzáférés: https://www.oecd.org/cfe/leed/OECD_Webinar_Women_Entrepreneurship_Policy_and_COVID-19_Summary.pdf.
Teleki, W. (2020). A COVID-19 (koronavírus) válságra adott nemi szempontokat figyelembe vevő válaszlépések felé. Washington. We-fi.org. Hozzáférés: https:.
OECD (2021). A hiányzó vállalkozók 2021. Politikák az inkluzív vállalkozói és önfoglalkoztatói tevékenységért.
https://www.oecd-ilibrary.org/employment/the-missing-entrepreneurs-2021_71b7a9bb-en.
András, V., Virág, Z., Regina, T., & Attila, O. (2020). A jóllét és a mentális egészség mérése: A Mentális Egészség Teszt. Mentálhigiéné és Pszichoszomatika, 21(3), 281-322.
Paul Ch. Donders (2022). Reziliencia Hogyan fejlesszük lelki ellenálló képességünket és előzzük meg a kiégést? (Harmat Kiadói Alapítvány, 2022)
Paul Ch. Donders. Ellenálló képesség: Élj egészségesebben, teljesíts jobban. xpand edition; 2. kiadás (2018. október 8.)
Páli-Apostol Klaudia: Mi az anyai reziliencia titka? https://pozitivpszichologus.hu/pozitiv-pszichoedukacio/mi-az-anyai-reziliencia-titka/
Southwick Steven M. The Science of Mastering Life’s Greatest Challenges (Az élet legnagyobb kihívásainak elsajátításának tudománya)
Vella, Shae-Leigh Cynthia; Pai, Nagesh B.: A pszichológiai ellenálló képesség elméleti áttekintése. A reziliencia meghatározása és a reziliencia kutatása az évtizedek során in: Archives of Medicine and Health Sciences 7(2):p 233-239, Jul-Dec 2019. | DOI: 10.4103/amhs.amhs_119_19
ESCO kompetenciák és készségek
Transzverzális készségek és kompetenciák
Szociális és érzelmi készségek
Kritikus gondolkodás
Analitikus gondolkodás
Problémamegoldás
Önmenedzsment
Üzletvezetés
Alkalmazkodóképesség
Rugalmasság
Kreativitás
Hálózatépítés
Kezdeményezés
Rugalmasság
Nyitottság
A komplexitás megértése
Együttműködés
Empátia
Innováció
Vezetés
Képességek
Technológiai készségek
Termékmarketing
Digitális marketing
Digitális készségek
Kommunikáció
Együttműködés
Érzelmi intelligencia
Tudás
Üzletvezetés
Online tanulás és képzés
Reklám
Felhőalapú számítástechnika
Nagy adatok
E-kereskedelem
Mesterséges intelligencia
IoT
Digitális írástudás
Kiberbiztonság
Adatbányászat és elemzés
Fenntarthatóság
Jóllét
Éghajlatváltozás
Közösségi média menedzsment
Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Neither the European Union nor EACEA can be held responsible for them. GA no. 2022-1-HU01-KA220-ADU-
RE-FEM
RE-FEM – ‘Upskilling pathways for REsiliency in the post-Covid era for FEMale Entrepreneurs’ is an Erasmus+ project aiming to empower women entrepreneurs, through need-based training for maintaining resilient businesses in the post-covid era. The project also wants to serve the needs of the trainers and mentors in business support and entrepreneurship working in the field of adult education by providing easily accessible, high quality and transformative training tools.